Litteratuuroverzicht 285 sing te vinden, dan zal men binnenkort voor de keuze worden gesteld óf te blijven doorgaan op de weg van het volmaakte resultaat, zij het ten koste van een geringe productie, óf te streven naar een minder volmaakte einduitkomst, met als vooruitzicht een grotere productie, d.w.z. snellere hulp voor de honderdduizenden hectaren die nog niet in voorbereiding zijn genomen. Dr. Ing. Hans Gamperl: Die Flurbereinigung im Westlichen Europa. Mit 65 Abbildungen und 26 zum Teil mehrfarbigen Karten. 345 blz., 16 X 24 cm, Bayerischer Landwirtscihaftsverlag München, I955- Prijs in Nederland: 38.25. In zijn voorwoord schrijft de Beierse minister voor voedselvoor ziening, landbouw en bosbouw, Dr. Baumgartner, dat in bijna alle Europese landen het vraagstuk der ruilverkaveling tot een belangrijke factor van de landbouwpolitiek is geworden. Hiervoor zijn vele oor zaken aan te wijzen. Het is niet alleen noodzakelijk de productie van de landbouw op te voeren, ook de kostprijzen moeten sterk worden gedrukt door rationele bedrijfsvoering, opdat de lonen in de landbouw in evenwicht komen met die in de andere bedrijfstakken. Ruilver kaveling heeft dan ook een belangrijke sociale kant en is voor het bereiken van het gestelde doel meestal onontbeerlijk. Tot de landen waar deze vraagstukken in de eerste plaats om een oplossing vragen en waar dientengevolge de ruilverkaveling zoveel mogelijk versneld moet worden, behoort ook Beieren. Deze opgave is niet zo heel eenvoudig en het is van belang profijt te trekken van de ervaringen in andere landen. Daarom heeft het Beierse ministerie van landbouw c.a. gaarne zijn medewerking verleend, opdat de studie van Dr. Gamperl over de ruilverkaveling in West-Europa in boekvorm kon verschijnen. De ruilverkavelaars in de andere landen mogen hiervoor eveneens dankbaar zijn. Ook zij hadden behoefte aan een werk als dit, waarin voor het eerst op systematische wijze een schat van gegevens is ver zameld over de ruilverkaveling in de landen van West-EuropaBelgië, Duitse Bondsrepubliek, Finland, Frankrijk, Groot-Brittannië, Italië, Luxemburg, Nederland, Noorwegen, Oostenrijk, Portugal, Zweden, Zwitserland en Spanje. Uiteraard is van sommige landen, zoals België, Luxemburg en Spanje, niet veel te vertellen, omdat men daar pas zijn eerste schreden op het gebied van de ruilverkaveling begint te wagen. Maar ook overigens moest de deskundige schrijver, die hoofd van de Beierse ruilverkavelingsdienst is en als zodanig na de oorlog reeds bij de organisatie en uitbouw van die dienst de aandacht op zich vestigde, zich de nodige beperking opleggen, waarin hij op een juiste wijze is geslaagd. Wie dieper op bepaalde kwesties wil ingaan, vindt in dit

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 23