288 zien hoe de consequenties van het werk van de afsluiting van de zee gaten doordacht worden en welke prognose men meent te mogen stellen voor de ontwikkeling van Zeeland ten noorden van de Wester- schelde en van de Zuidhollandse eilanden. De samenstellers behandelen het belang van de Deltadijken met daarop te leggen verbindingswegen voor de ontsluiting van het aan grenzende gebied. Een snelle en korte verbinding met „Holland" zal de mogelijkheid geven de tuinbouw uit te breiden. Ook de industrie zal, waar een agrarisch bevolkingsoverschot is, vestiging overwegen, wanneer goede verbindingen tot stand gekomen zullen zijn. Voor Zeeland, dat na de oorlog de fabriek van Van Melle en de N.V. Vlis- mar naar elders zag verhuizen, klinken deze verwachtingen hoopvol. Ook de recreatiemogelijkheid op de afgedamde zeearmen en aan hun oevers zal toenemen, terwijl de verbinding van de grote steden van Zuid-Holland met de duingebieden op de eilanden, deze bereikbaar zal maken voor dagjesmensen en weekendgasten. Van veel belang voor het verkeer zal het zijn hoe de dijken worden getraceerd, maar in het rapport wordt er uitdrukkelijk op gewezen, dat de waterstaatkundige belangen in dezen prevaleren boven plano logische wensen. In het rapport wordt verder aandacht geschonken aan de zgn. Zoom- weg, een directe verbinding van Rotterdam (Schiedam) over Tien- gemeten via Bergen-op-Zoom naar Antwerpen. Deze weg zal worden gelegd over de door Rijkswaterstaat door het Volkerak ontworpen dam en over de reeds zolang besproken vaste verbinding tussen Flak- kee en de Hoeksche Waard. Deze vaste verbinding is reeds vele malen bepleit door de Flakkeese gemeenschap bij monde van burge meester Rijnders van Middelharnis. Deze Zoomweg zal voor de toekomst een kortere verbinding tussen de Randstad Holland en Antwerpen geven dan die over Dordrecht en Breda. Aan deze verbinding zal bij de huidige toeneming van het verkeer over enkele tientallen jaren volgens het rapport zeker behoefte bestaan. Op deze Zoomweg zal dan een wegenstelsel over Schouwen en Duiveland en Goeree en Overflakkee aansluiten. Het rapport is interessante lectuurwij verdiepen ons vaak in het geen geweest isde historie van Zeeland en Holland is veelvuldig be schreven wij hebben in dit rapport een beeld van de toekomst, dat ook een aandachtige beschouwing waard is. v. d. W. Zeitschrift fiir Vermessungswesen, 1955, nr. 5. Fr. Kurandt: Das Grundstück, „wie es liegt und steht". Dit opstel behandelt de vraag: wat gaat vóór krachtens het Duitse recht: de bezits- en gebruikstoestand van een overgedragen stuk on roerend goed of de uitgestrektheid grond zoalsi door het grondboek, steunend op de kadastergrenzen, wordt aangegeven? De bekende Duitse schrijver D. Richter acht omschrijvingen in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 26