289 transportakten als „zoals door vervreemder wordt bezeten en gebruikt", om daarmee het verkochte nader te identificeren, uit den boze. Hij wil positieve specialiteit bij de aanduiding van onroerend goed in akten. Dr. Ring ziet hierin echter juist een middel om de onbillijke ge volgen van het beginsel van de Gutglaubenschutz van het grondboek op te heffen, wanneer van onjuistheden in het grondboek blijkt. Ku- randt noemt de tegenstelling tussen beide auteurs de strijd tussen ge rechtigheid en rechtszekerheid. Wat moet voorrang hebben? De kwestie is ook voor ons land van belang, vooral nu een nieuw B.W. zal worden ingevoerd en verwacht mag worden, dat de wet de be tekenis van de kadastrale aanduiding zal vastleggen. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, 1955, nr. 3. Fr. Kurandt: Grundsatzliches zur Aufstellung eines Liegensdhaftskatasters. Een aardig artikel over de eisen waaraan een modern kadaster moet voldoen. De hoofdzaak bij het kadaster is, dat het af komt! Vooraf moet goed vaststaan waarvoor het nieuwe kadaster gebruikt zal wor den het zal slechts dan het meeste nut afwerpen, als het is ingericht ten behoeve van zo groot en zoveelsoortig mogelijk gebruik, hetgeen nauw samenhangt met de aard en het aantal van de gegevens die het de gebruiker kan verschaffen. Kurandt geeft hier een wel uiterst beknopt doch zeer modern „Recueil Méthodique". De onafhankelijke landmeter-expert en landmeter-architect, nr. 48, juli-aug. 1954. P. Terlinck: Etude sur le Statut du géomètre dans les différents pays. Le géomètre en Suède. Deze aflevering begint met een aantal aardrijkskundige gegevens en iets omtrent de staatsinrichting van Zweden. De onderlinge ver houding tussen de ministeriële departementen en sommige Staats diensten en lagere organen is nogal verschillend van die welke in de West-Europese landen bestaat. De Zweedse landmeters, die bijna allen rijksambtenaar zijn, hebben arbitraire bevoegdheid inzake grensgeschillen (sinds 1909) zij worden door het Rijk bezoldigd. Onder hen werken meettechnici. De ambte lijke hiërarchie, salarissen, leerplan van de universitaire opleiding, stage enz. worden uitvoerig weergegeven, evenals het arbeidsveld. Meetmethoden en instrumenten zijn besproken naar aanleiding van een op het congres te Lausanne ingediend rapport. Een kadaster zoals wij dat kennen bezit Zweden niet, wel een soort grondboek, dat pas geleidelijk door middel van kaarten van een specialiteit wordt voorzien. Administratieve en Rechterlijke Beslissingen, 1955, blz. 625. K.B. van 13 april 1955, nr. 39. Waterstaatswet 1900, art. 22. De Ruilverkavelingswet 1938 beoogt ten aanzien van het al dan niet openbaar zijn van wegen een bijzondere voorziening te treffen, en derogeert derhalve aan de algemene regeling van de Wegenwet.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 27