291 een hermeting, due de vervaardiging van nieuwe plans, ter versnelling van de ruilverkaveling, wijst de schrijver eveneens af. Tenslotte waarschuwt hij tegen de bestaande tendentie een ruilverkaveling „er door te jagen". De techniek kan snel een resultaat opleverende psychologische zijde van de ruilverkaveling vraagt echter, zowel van de belanghebbenden als van de ambtenaar, een bedachtzaam tempo. Over vijftig jaar vraagt niemand: „hoeveel ha per jaar is klaarge maakt", maar wel zal men de kwaliteit van het werk bekritiseren. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, 1955, nr. 4. A. Panther: Grundsatze, Möglichkeiten und Notwendigkeiten beim Entwurf für die Neueinteilung des Flurbereinigungsgebietes. De schrijver behandelt uitvoerig de vraagstukken die betrekking hebben op het plan van toedeling. Hij pleit voor het opmaken van een bestemmlingsplan voor de verschillende gewassen, als wijndruiven, vruchtbomen, tabak enz. In gebieden bestemd voor de wijnbouw mogen geen vruchtbomen worden geplantdeze bestemming moet in het plan van ruilverkaveling worden opgenomen. De ontsluiting van de woonkernen, de drainage, de grondverbetering en de gevolgen hier van voor de schatting, de verlangens van de stedebouwkundigen t.a.v. uitbreidingen, de factoren die het wegenaftrekpercentage bepalen, de wenszitting, de kavellengte, al deze onderwerpen worden aangeroerd. Speciaal wijdt de schrijver aandacht aan de invloed van de afstand op de waardebepaling. Opmerkelijk is, dat men het in Hessen nu pas waagt een oplossing te zoeken voor het doen verdwijnen van een zakelijk recht, dat lijkt op onze gemeentelijke weiderechten, de zgn. „Allmenden". Deze „Allmenden" zijn eigendom van de gemeenten, het gebruik van de afzonderlijk gelegen en dikwijls zeer kleine percelen behoort aan de burgers. De opvolging in dit gebruik wordt soms door het lot bepaald. Tot nu toe heeft men dit bijzondere recht niet durven te wijzigen. De schrijver wil thans in een grote ruilverkaveling een oplossing vinden door de gemeente i/8 tot 1/10 van de „Allmenden" in volle eigendom toe te wijzen en de rest toe te delen als volle eigendom aan de recht hebbenden. Tenslotte somt de schrijver een aantal op te heffen of nieuw te vestigen rechten op, die in het plan van ruilverkaveling moeten worden opgenomen. Allgemeine Vermessungs-Nachrichten, 1955, nr. 4. Prof. Dr. K. HerrmannEine Flurbereinigungsgrossaufgabe. In de komende tien jaar zal een autoweg van ongeveer 200 km lengte van Karlsruhe naar Bazel worden aangelegd. De aanleg van deze weg zal een nadelige invloed hebben op een behoorlijk grond gebruik. Daarom wordt de gedachte geopperd een ruilverkaveling uit te voeren op een strook ter breedte van 5 km, dat wil zeggen op een gebied van 100.000 ha. (In 1953 werd door de ruilverkavelings bureaus in Baden 19.000 ha verkaveld.)

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 29