292 Kan deze verkaveling snel worden uitgevoerd? Volgens schrijver zal dit mogelijk zijn onder de volgende voorwaarden ie zal een speciale wet die gericht is op de versnelling van de ruil verkavelingsprocedure, nodig zijn; 2e zal zoveel mogelijk de particuliere aannemer bij de uitvoering moe ten worden ingeschakeldde rijksinstellingen moeten zo rationeel als mogelijk is worden opgezet; dit geldt ook voor de ruilverkave lingsbureaus 3e zal de luchtfotogrammetrie moeten worden toegepast ten einde personeel te besparen 4e zullen de door de landmeetkundige dienst gestelde nauwkeurig- heidseisen herzien moeten worden. De schrijver stelt, dat het 'hoofddoel van de ruilverkaveling niet is een nieuw en beter kadaster te scheppen, maar de verkrijging van rendabele landbouwbedrijven. Nadat de ruilverkaveling snel is uitgevoerd, zal men zich met een grafisch kadaster moeten behelpen, waarvoor bijzondere toleransen gelden. Later kan men door middel van hermeting een kadaster ver krijgen, dat aan de strengere door de kadastrale dienst gestelde eisen voldoet. Het zal interessant zijn de reacties van kadastrale zijde op deze voorstellen te vernemen Schweizerische Landwirtschaftliche Monatshefte, 1955 nr. 3. H. MeijerDie Förderung der Bodenverbesserungen unter dem neuen Landwirtschaftsgesetz. Opzet van de nieuwe wet is de uitvoering van grondverbeteringen en in het bijzonder ruilverkavelingen te vergemakkelijken. Was vroe ger een meerderheid van 2/3 der eigenaren, die meer dan de helft der oppervlakte bezitten, noodzakelijk voor aanneming, thans behoeft voor de aanneming van een ruilverkaveling de kleinste meerderheid, dus de helft 1, der eigenaren voor te stemmen. Deze moeten wel meer dan de helft der oppervlakte bezitten. Nieuw is ook dat de thuisblij vers voorstemmen; vroeger stemden deze tegen. In enige kantons golden deze regelingen reeds. Nu profiteren nog 17 kantons meer van de door de Bond getroffen wetswijziging. Ook aan de verzorging van het landschap is in de nieuwe wet aan dacht geschonken. De verhoudingen tussen de Bond en de kantons op wetgevend en administratief gebied, worden eveneens geregeld in de nieuwe wet. In een verordening van 29 december 1954 wordt o.a. de wijze van subsidiëring door de Bond en de kantons beschreven. In de wet is opgenomen, dat de Bond het cultuurtechnisch onderzoek bevordert; in het tweede gedeelte van de verordening wordt bepaald op welke gebieden dit onderzoek betrekking heeft. Hetzelfde bezwaar dat in Nederland naar voren werd gebracht tegen de nieuwe ruilverkavelingswet, wordt ook geopperd in Zwitser-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 30