310 chronograaf en de chronometer met electrische contacten, als voor loper van de kwartsklok. Ofwel aan radiotijdseinen, die tegenwoordig worden opgenomen met een Belgisch toestel (de clepsydre électrique genaamd) of met de Delftse tijdseinenoscillograaf. Denkt U ook aan de radiotelefonie, die in de rimboe een belangrijk communicatiemiddel is, en aan radioplaatsbepaling. Shoran (sedert recente verbeteringen aangeduid als hiran) en decca zijn voor de moderne geodeet gangbare begrippen geworden, terwijl radar waarschijnlijk in de naaste toe komst toepassing zal vinden. De foto-electrische cel en de kerrcel, die wordt gebruikt in de geodimeter, passeren de revue. Een aantal andere toepassingen worden slechts genoemd, zoals de telefooncen traletechniek voor het registreren van machinecoördinaten in de foto- grammetrie, de electronische rekenmachine, het weerstandsrekstrookje voor het bepalen van vervormingen, de foto-electrische cel voor het meten van oppervlakten, de condensator voor het meten van rotaties. De schrijver is uitstekend geslaagd in zijn bedoeling een indruk te geven van de mate waarin de electriciteit in de geodesie toepassing heeft gevonden. Hij voorziet, dat deze ontwikkeling, wellicht in ver sneld tempo, voortgang zal vinden. Ir. van der Werff bespreekt enkele aspecten van de ontwikkeling der ruilverkaveling na 1950. Hij sluit hierbij aan op wat de heer Gorter in het vorige lustrumboek schreef, en toont aan, hoe de wet die was aangenomen en toegepast voor de herverkaveling van Walche ren, in dit tijdperk, na de watersnood in Zeeland, voor de noodgebie- den in Zeeland is gewijzigd en verbeterd. Bij immigratie naar de Noord-Oostpolder worden persoon en gezin beoordeeld; de rechts verhouding van dezen tot de verlaten grond is gewijzigd. Een speciali satie op het gebied van uit te voeren civiel-technische werken is door gevoerd, terwijl de aanbesteding ook van de uit te voeren cultuur technische werken, die vroeger voornamelijk in regie geschiedde, is bevorderd, zodat de aannemers hierbij ook hun rol spelen. Tenslotte zijn de eerste schatting en een voorlopige tweede schatting gecom bineerd. Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz bespreekt de huidige taak van de fysische geodesie. Hij wijst op de duidelijke ontwikkeling van de rol die de fysische geodesie in de moderne geodetische problemen in de laatste vijf jaren heeft gespeeld en nog zal blijven spelen. De grote toeneming van het aantal zwaartekrachtswaarnemingen in deze perio de, vooral op het noordelijk halfrond, maakt het mogelijk de equator- straal van de aardellipsoïde tot op enkele tientallen meters nauwkeurig te bepalen, wat wellicht zelfs tot op enkele meters nauwkeurig is op te voeren. Ir. C. Koeman geeft een uitvoerig overzicht van de geschiedenis van de landmetersstatus. Beginnend in de grijze oudheid, vele eeuwen voor het begin van onze jaartelling, gaat hij de gehele geschiedenis door, totdat de geodetisch-ingenieur geschapen is. Het is een lang maar boeiend betoog, dat ook de niet speciaal historisch gerichte lezer zal interesseren.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1955 | | pagina 48