9 verliezen met reizen naar de ruilverkavelingsgebieden waar gemeten moet worden en naar de vergaderplaatsen van de plaatselijke com missies. Door de decentralisatie behoeft de bezetting van de bureaus betrekkelijk klein, ongeveer 30 ambtenaren, te zijn. Het nadeel hier van is dat bijv. kostbare rekenmachines, die op een dergelijk bureau maar een gedeelte van het jaar worden gebruikt, niet rendabel zijn. De eventuele tijdsbesparing weegt niet op tegen de aanschaffitigs- en onderhoudskosten. Het is mogelijk een grote hoeveelheid werkzaamheden, meestal van betrekkelijk eenvoudige aard, centraal te doen uitvoerende samen werking met het C.T.O. en de Reproductiedienst heeft dit bewezen. Voor dergelijke centrale instellingen is de aanschaffing van kostbare instrumenten verantwoord. Ik moge in dit verband Uw aandacht vestigen op Beieren, waar onlangs een ponskaartenmachine voor de uitvoering van eenvoudige landmeetkundige berekeningen is gecon strueerd, die door de ruilverkavelingsdienst in München wordt be proefd x). Centralisatie maakt ook verder doorgevoerde specialisatie mogelijk, die leidt tot kosten- en tijdsbesparing. De door centralisatie verant woorde aanschaffing van mechanische hulpmiddelen kan ten gevolge hebben, dat minder geschoold personeel behoeft te worden aange trokken. Het staat vast, dat door een verder doorgevoerde centralisatie de organisatie van het werk, zowel aan de gedecentraliseerde bureaus als aan het centrale bureau, moeilijker wordt. De uitvoering van het werkprogramma van een ruilverkavelingsbureau ondervindt dikwijls vertraging door een aantal factoren waarop de ruilverkavelingsland meter weinig of geen invloed kan uitoefenen. De vaststelling van een tracé van een provinciale of rijksweg, de vaststelling van een uitbrei dingsplan en van het plan van wegen en waterlopen door Gedepu teerde Staten, de terbeschikkingstelling van de nodige geldmiddelen, de behandeling van bezwaren door de rechtbanken, de fotogrammelri- sche opneming van het gebied, de personeelsvoorziening, de uitvoering van de grondwerken en de aanleg van wegen en waterlopen, enz. be- invloeden het tempo van de uitvoéring. Stagnatie in één van deze onderdelen kan een vertraging van een jaar in de totstandkoming ten gevolge hebben. Bij sterkere concentratie van de werkzaamheden zal het werkprogramma van alle bureaus maandelijks opgesteld moeten Vorden, in plaats van per kwartaal of halfjaar, zoals nu gebeurt. T.a.v. de specialisatie moge ik onderscheid maken tussen een ver ticale en een horizontale specialisatie. In Beieren, waar men met grote bureaus werkt, heeft men een ver doorgevoerde verticale specialisatie. Voor elk onderdeel van de ruilverkavelingswerkzaamheden zijn ,,Ar- beitsgruppen" gevormd. Gamperl onderscheidt een „Gruppe Vorarbeiten" en een „Gruppe Ausarbeitung", met daarnaast de „Sondergruppen" „Polygonierung" 1) Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, jaargang 1934, blz. 310.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 11