11 geweest, de ogen van de geodeten in Nederland voor dit gevaar te openen. In de Handleiding voor de technische werkzaamheden voor het Kadaster, die in 1938 verscheen, en aan de samenstelling waarvan Tienstra heeft gewerkt, wordt ons land in drie nauwkeurigheidsgebie- den verdeeld, afhankelijk van de waarde van de onroerende goederen die in de gebieden zijn gelegen. In de nieuwe handleiding, die dit jaar verschijnt, wordt de idee van de verschillende nauwkeurigheidseisen in het eerste hoofdstuk op een buitengewoon interessante wijze ontwikkeld en duidelijk gemaakt. De aanvaarding van het principe, dat nauwkeurigheid gekoppeld wordt aan waarde, heeft er toe geleid, dat de luchtfotogrammetrie, althans in ons lafid, als meet- en kaarteermethode voor de planologische geo desie wordt toegepast. In andere delen van de wereld is men nog niet zover. Zo worden in de Duitse litteratuur van de laatste jaren de oude stokpaardjes van nauwkeurigheid, rechtsgrenzen en maatschappelijke eisen weer als vurige strijdrossen bereden. De toepassing van de luchtfotogrammetrie voor de vervaardiging van kaarten op grote schaal is in de Duitse staten nog niet algemeen. Kurandt, een voorstander van de toepassing van moderne methoden, schrijft in een verweer tegen de nauwkeurig heidsmaniakken o.a.„Mein Vorschlag, weniger genaue Verfahren an zu wenden, bedeutet nicht, dass man nachlassig oder flüchtig arbeiten solle. Auch die feinsten Vermessungen ergeben letzten Endes nur Naherungswerte. Die Genauigkeit ist immer nur ein Unterschied des Grades, nicht aber der Art" Aldus verdedigt hij zich op de juiste wijze tegen het verwijt, dat de geodeet zijn hoogste principe, de nauwkeurigheid, in de steek laat als hij met een minder nauwkeurige werkmethode genoegen neemt. En vervolgens beroept hij zich op een resolutie die op een in 1955 te Dehra Dun gehouden cartografische conferentie voor Azië en het Verre Oosten, werd aangenomen. Hierin staat als eerste punt ,„De gewenste nauwkeurigheid voor een kadastrale meting moet niet hoger worden gesteld dan voor de vervulling van de praktische eisen noodzakelijk is." Deze in India aangenomen resolutie stemt, ook in de overige vier punten, overeen met de hier te lande geldende mening. Dit zal U wellicht enigszins verwonderen. Uw verbazing wordt ver moedelijk iets geringer, indien ik U meedeel, dat Schermerhorn voor zitter was van de commissie die de resolutie samenstelde. In Nederland werd de toepassing van de luchtfotogrammetrie ten behoeve van de ruilverkaveling in haar ontwikkeling geremd door de oorlog. Reeds in 1938 verrichtte Gorter in het ruilverkavelingsblok Eemnes een onderzoek, waarbij hij aantoonde, dat voor de slotengebie- den luchtfotogrammetrie een bruikbare methode was. In de na-oorlogse jaren werden in Zwitserland en Oostenrijk op uitgebreide schaal proeven genomen. De nauwkeurigheid die bereikt kan worden bij de bepaling van gesignaleerde punten (dit zijn punten i) Zeitschrift für Vermessungswesen, jaargang 1954, blz. 284 e.v.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 13