12 die door middel van schijven met een middellijn van ca. 30 cm zicht baar worden gemaakt) naderde de nauwkeurigheid die met behulp van de (klassieke) terreinmetingen werd verkregen. Het duurde tot I952/I953 eer in Nederland een dergelijk onderzoek als in de hiervoor genoemde landen was verricht, werd ingesteld. In de ruilverkaveling Beltrum werd op een terrein ter grootte van ongeveer 60 ha niet alleen onderzocht welke de nauwkeurigheid was waarmee de gesignaleerde punten konden worden bepaald, maar bovendien werd nagegaan in hoeverre de kaarteringen volgens de moderne en de klassieke methode van zichtbare grenzen, die niet eenvoudig te identificeren waren, van elkaar afweken. Beltrum is een dorpje, gelegen in de Achterhoek, waar de grenzen, zoals in de meeste diluviale gebieden in ons land, bestaan uit sloten en greppels,, waarlangs zich dikwijls opgaand hout en houtwallen bevinden. De resultaten bewezen, dat ook voor onze diluviale gebieden de fotogrammetrie een methode is, die zeer econo misch een voldoend nauwkeurige kaart levert. De gunstige resultaten zijn onder meer te danken aan de buitengewoon goede kwaliteit van de nieuwe bij de fotogrammetrische instrumenten gebruikte lenzenstelsels. I hans staat dus vast, dat de lucht fotogrammetrie in alle delen van ons land voor ruilverkavelingsdoeleinden kan worden toegepast Het is mijn mening, dat de fotogrammetrie nog met meer vrucht kan worden toegepast bij de ruilverkaveling, indien de organisatie van de werkzaamheden een wijziging ondergaat. De volgorde van de werk zaamheden in het terrein is thans normaaj zo, dat eerst de schatting wordt verricht, daarna worden de wegen en waterlopen uitgezet en ingemeten en ten slotte volgt de uitzetting van de nieuwe kavels. Aan de uitzetting van het plan van wegen en waterlopen gaan vele en langdurige besprekingen in de vergaderingen der Plaatselijke com missie vooraf en dikwijls ondergaat een voorlopig plan van wegen en waterlopen ingrijpende wijzigingen. Indien het voorlopige plan van wegen en waterlopen degelijk is voorbereid, waardoor de Plaatselijke commissie slechts enkele wijzi gingen behoeft aan te brengen, zal men de volgorde van de eerste twee werkzaamheden kunnen omkeren, zodat eerst de uitzetting van de tracé's der wegen en waterlopen in het terrein geschiedt. In dit geval kan worden volstaan met de uitzetting van één wegkant. Deze weg- grenzen moeten vervolgens met behulp van schijven voor de fotogram metrische opneming zichtbaar worden gemaakt. Vervolgens kan de opneming plaats hebben en men beschikt dan over fotomateriaal, met behulp waarvan zowel de bestaande toestand als de nieuwe vakindeling wordt gekaarteerd. De luchtfoto's werden vervolgens gebruikt bij de schatting, zoals dit reeds gedurende de laatste jaren, in navolging van de Zwitsers, ge beurt. Ik geef toe, dat de organisatie er niet eenvoudiger op wordt. Veel zal afhangen van een goede voorbereiding. Ik ben er echter van overtuigd, dat zowel de Cultuurtechnische dienst bij de voorbe reidingswerkzaamheden, als de ruilverkavelingsdienst, door de wijzi-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 14