13 ging in de organisatie van de veldwerkzaamheden, deze aanzienlijke kosten- en tijdsbesparing kan verwezenlijken. Het gebruik van de luchtfoto's bij de schatting heeft een kosten besparing ten gevolge doordat vroeger soms met behulp van meet lijnenstelsels de schattingsgrenzen moesten worden ingemeten, waar voor twee meetarbeiders meewerkten. Het inmeten van de grenzen vertraagde het tempo van de schatting of maakte het noodzakelijk extra meetdagen te benutten om de grenzen naderhand te meten. Bij het gebruik van luchtfoto's kan worden geschat zonder de hulp van meetarbeiders. Als bezwaar tegen het gebruik van de luchtfotogrammetrie wordt aangevoerd, dat de fotogrammetrie een zgn. grafisch kadaster levert; dit in tegenstelling tot de klassieke methode, die leidt tot de totstand koming van een zgn. numeriek kadaster. Men spreekt van een numeriek kadaster, indien de kaarten worden getekend met behulp van in het terrein, dus terrestrisch, verrichte waarnemingen, welke waarnemingen later beschikbaar zijn om ver langde maten in het terrein weer uit te zetten. Slechts een gering percentage van de kadastrale kaarten voldoet aan deze voorwaarden. Hoewel de kaarten ruim honderd jaar geleden met behulp van terrein- metingen zijn vervaardigd en ook alle wijzigingen sindsdien volgens de klassieke methode zijn aangebracht, kan men toch niet spreken van een numeriek kadaster. Het merendeel der meetgegevens van de oor spronkelijke opneming is verloren geraakt. Moet bijv. een oude grens waarover een geschil bestaat, in het terrein worden uitgezet, dan kun nen de uitzettingsmaten alleen door uitpassing van de kaart worden verkregen. Raakt de kaart op één of andere wijze in het ongerede, dan beschikt men niet meer over de benodigde gegevens. De nauw keurigheid waarmee de lijn in het veld kan worden gereconstrueerd, is afhankelijk van de nauwkeurigheid waarmee hij ie vroeger is opge meten, 2e is gekaarteerd, 3e is uitgepast en 4e in het terrein wordt uitgezet. Bovendien speelt de kwaliteit van het kaartmateriaal nog een belangrijke rol in dit proces. De invloed van de temperatuur en de vochtigheid op de afmetingen van het papier waarop de kaart is ge tekend, kan aanzienlijk zijn. Het werken met deze oude kadastrale kaarten eist derhalve veel inzicht en ervaring. Bij de uitzetting van een vroeger gemeten lijn volgens de numerieke methode zijn de nauwkeurigheid van de eerste meting en die van de uitzettingsmeting bepalend voor de mate van nauwkeurigheid waarmee de lijn kan worden gereconstrueerd. Ook in dit geval wordt wel een kaart vervaardigd, maar tot op zekere hoogte is hier de kaart bijzaak. De numerieke methode levert dus de grootste nauwkeurigheid en moet daarom onder de huidige omstandigheden worden toegepast in de steden en in gebieden waar de grenzen onwrikbaar zijn. Voor die gebieden, waarvoor de nauwkeurigheidseisen niet zo hoog worden gesteld, kan een grafische methode worden gebruikt. Hoewel ook met

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 15