14 behulp van de fotogrammetrie afstanden uit de opnamen kunnen worden berekend, is zij krachtens haar aard een grafische methode. Wanneer wordt de fotogrammetrie geacht te voldoen aan de eisen die de praktijk stelt? De in de nieuwe Handleiding ontwikkelde theorie over de verschillende fasen in de opmeting van een grens luidt als volgtde grens wordt eerst gelimiteerd, dit wil zeggen, dat de voor stelling van de grens op grond van de beschikbare gegevens wordt be paald daarna volgt de idealisatie, de overgang van de concrete grens naar het abstracte mathematische modelop dit model kunnen de meting en de berekening worden toegepast. Blijkt dus uit een akte of door aanwijzing van partijen, dat het midden van de sloot de grens is, dan is de grens gelimiteerdde idealisatie, d.w.z. het vast stellen van dit midden van een sloot, is bepalend voor de nauwkeurig heid van het gehele proces. Nemen we aan, dat de meetnauwkeurigheid in een dergelijk geval 3 cm is (ik ga hier niet verder in op een nadere omschrijving van de aard van de nauwkeurigheid) en de idealisatie- nauwkeurigheid 50 cm, dan ziet U, dat het geen zin heeft met een dergelijke meetnauwkeurigheid te werken. In de gebieden met moeilijk te idealiseren grenzen is de idealisatienauwkeurigheid dus de over heersende factor bij de keuze van de te volgen meetmethode. Op de luchtfoto moet de grens door de waarnemer, de fotogram- meter, geïnterpreteerd worden. Bij de luchtfotogrammetrie is deze interpretatienauwkeurigheid een soortgelijke factor in het uitwerkings proces als de idealisatienauwkeurigheid bij de klassieke methode. Nu mag fotogrammetrie worden toegepast voor een grafisch kadaster indien de som van de idealisatienauwkeurigheid en de meetnauwkeu righeid bij de opmeting van de in beschouwing genomen grenzen van dezelfde orde van grootte is als de som van de interpretatienauw keurigheid en de meetnauwkeurigheid volgens de fotogrammetrische methode. Deze laatste meetnauwkeurigheid is afhankelijk van de op nemingsnauwkeurigheid (van de camera) en de uitwerkingsnauwkeu righeid (van het instrument waarin de opnamen worden uitgewerkt). Dat bij een grafisch kadaster ook de schaal van de kaarten van invloed is op de nauwkeurigheid is duidelijk. Immers stelt men de uitpassingsnauwkeurigheid op 0,13 mm in de kaart, dan betekent dit voor kaarten op schaal 1iooq en 1 2000 resp. 15 en 30 cm in het terrein. Als kaartmateriaal wordt tegenwoordig veelvuldig plastic materiaal gebruikt, dat het voordeel heeft doorzichtig te zijn, hetgeen van be lang is voor de vervaardiging van reproducties en dat bovendien aan redelijke eisen van maatvastheid bij wisselende temperatuur en vochtig heidsgraad voldoet. Toch wensen we nog meer maatvastheid van dit of ander geschikt materiaal. Het behoeft geen verwondering te wekken, dat de toepassing van de fotogrammetrie, gezien de gecompliceerdheid van de problemen die zich voordoen, de pennen in beroering heeft gebracht. In het twist gesprek omtrent een grafisch of numeriek kadaster heeft Pfitzer een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 16