IS Salomo's oordeel uitgesprokende fotogrammetrie moet als resultaat geven een elastische combinatie van een numeriek en een grafisch kadaster i). Behalve over de met behulp van de luchtfotogrammetrie verkregen kaart, dient men dus te beschikken over meetgetallen uit terrestrische metingen, die voor de toekomst van belang kunnen zijn. De in de ruilverkaveling gevolgde werkwijze leent er zich uitstekend toe aan de door Pfitzer geuite wensen te voldoen. Teneinde te voorkomen, dat U ook mij gaat beschouwen als een nauwkeurigheidsmaniak, zij het in een andere betekenis dan hiervoor werd bedoeld, zal ik mij van het steekspel van de berijders der geode tische stokpaardjes afwenden en nog enige aandacht schenken aan de invloed van andere technieken op de ruilverkavelingstechniek. De mogelijkheden die de reproductietechniek biedt, worden in ons land bij de ruilverkaveling nog niet ten volle benut. Bij gebruik making van de fotogrammetrie wordt begonnen met de vervaardiging van een werkkaart, in potlood getekend. Bij toepassing van het „Wie- necke-Verfahren" wordt een kopie geëtst op een plastic kaart. De geëtste groeven worden met inkt gevuld, zodat een in inkt getekende kaart is ontstaan. Deze kaart dient als werkplan voor de ruilverkave lingswerkzaamheden. Op deze kaart worden over de bestaande toestand met de schattingsgrenzen heen de nieuwe wegen en waterlopen en de proefkavels of elementen gekaarteerd en tenslotte de nieuwe kavel- grenzen ingerekend. Behalve de oude eigendomsgrenzen en de schat tingsgrenzen, de elementen en de kavels, komen op de kaart de schattingswaarden, de nummers van de elementen en kavels en dik wijls ook nog de kadastrale perceelnummers van de nieuw gevormde kavels voor. Het eindresultaat van het grafische werk, de bij het kadaster in de toekomst te gebruiken kaart van de nieuwe toestand, wordt meestal door kopiëring, of ook wel door een gedeeltelijke kaartering en kopiëring verkregen. In dit gehele proces van werk kaart tot kadastraal bijblad wordt dus minstens tweemaal met de hand gekopieerd. Het moet mogelijk zijn de bewerkingen met de hand, die veelal on nauwkeuriger en duurder zijn, te vervangen door de toepassing van kleurenreproductie. In Duitsland bereikte men reeds goede resultaten. Ook het onderzoek dat hier te lande wordt verricht, maar dat nog niet is voltooid, wekt de verwachting, dat een economische methode kan worden ontworpen. Roelofs somde in het Lustrumboek 1950-1955 van het Landmeet kundig Gezelschap „Snellius" een groot aantal toepassingen van de electrotechniek op het gebied van de astronomische en hogere geodesie op. De toekomst zal ons leren in hoeverre deze toepassingen ook ingang zullen vinden op het planologisch geodetisch werkterrein. Is de optiek in staat nog grotere prestaties te verrichten dan zij 1) Zeitschrift für Vermessungswesen, jaargang 1955, nr. 9.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 17