17 en speurwerk. De wijze waarop gij mij in mijn nieuwe taak tegemoet gekomen zijt, geeft mij het vertrouwen, dat ik op Uw volle mede werking mag rekenen. Omgekeerd zal ook ik mijn uiterste krachten geven, teneinde de opleiding van de geodetisch-ingenieur zo doeltref fend mogelijk te doen zijn. Hooggeleerde Kruidhof en Hellinga, In de praktijk voeren afgestudeerden van de Landbouwhogeschool en de Technische Hogeschool, tezamen met de Plaatselijke commissie, de ruilverkavelingswerkzaamheden uit. Het spreekt vanzelf dat goed teamwork alleen kan geschieden indien beide groepen ingenieurs begrip en erkenning voor eikaars positie hebben. Ook op wetenschappelijk terrein werken Wageningse en Delftse ingenieurs in de Cultuurtechnische Vereniging samen. Nauw contact tussen de docenten van de Landbouwhogeschool en de Technische Hogeschool kan ertoe bijdragen, dat de samenwerking van de afgestudeerden in de praktijk en op wetenschappelijk gebied het grootste nut levert. Talrijke problemen op cultuurtechnisch en geodetisch gebied vragen om oplossingen, die door gemeenschappelijk overleg kunnen worden verkregen. Ik stel het op prijs als één der schakels in dit interacade miaal overleg te kunnen fungeren en ik moge een beroep op Uw be reidwilligheid doen, aan dit overleg mede te werken. Hooggeachte Stoorvogel en Herweijer, Dat ik U beiden in één toespraak betrek, vindt zijn oorzaak ten eerste in het feit dat het kadaster en de cultuurtechniek beide een belangrijke productiefactor, nl. de grond, als werkobject hebben. Ten tweede werken ambtenaren van de diensten waarvan U directeur zijt, samen in de ruilverkaveling en ten derde verricht U beiden als onder voorzitter en secretaris van de Centrale Cultuurtechnische Commissie uitermate belangrijk werk ten behoeve van de cultuurtechniek in Nederland. Uitwisseling van gedachten tussen en samenwerking van practici en theoretici is noodzakelijk voor het onderzoekwerk. Het geeft mij grote voldoening, dat U heeft verklaard mij, wat de praktische zijde van de problemen betreft, voor zover in Uw vermogen is, te steunen. Ik hoop mijn bijdrage te kunnen leveren, teneinde te komen tot een versnelde en bovenal doelmatige uitvoering van de ruilverkavelingen. In het bijzonder voor het kadaster is, in samenhang met de ont wikkeling van de planologische geodesie, de ontwikkeling van de juri dische en administratieve zijden van de geodesie van grote betekenis. De vooruitzichten dienaangaande bij het onderwijs aan de Technische Hogeschool, en in het bijzonder bij de subafdeling voor Geodesie, zijn hoopvol. Dames en Heren Studenten, Ik hoop niet, dat de strekking van mijn rede om te komen tot ver eenvoudigde en meer gemechaniseerde werkmethoden, bij U tot de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 19