22 nauwelijks een saneringsmogelijkheid te vinden. Het in dit lid gestelde heeft dan ook mijns inziens alleen betrekking op zogenaamde snipper- percelen en kleine hoekjes, die dienstbaar kunnen worden gemaakt ter afronding van het bezit van de belendende eigenaar. Het hierboven onder artikel 12, lid 1, opgemerkte ten aanzien van de verpachte gronden, geldt uiteraard ook ten aanzien van artikel 12, lid 2. 3. Andere mogelijkheden tot sanering. Met het bovenstaande zijn de mogelijkheden die de wet tot sanering biedt en die in de praktijk wel niet groot zullen blijken, uitgeput. Gelukkig zijn er nog andere mogelijkheden, waarop bij de parlemen taire behandeling van de nieuwe wet reeds is gewezen. De eerste mogelijkheid betreft de aankoop in het ruilverkavelings- blok via de plaatselijke commissie door de Stichting tot het Beheeren van Landbouwgronden (S.B.L.). De activiteit van de plaatselijke com missie kan zich uitstrekken tot alle soorten gronden, zowel cultuur als woeste grond. Aankoop van deze laatste grond is nog wel zo belangrijk, want deze is in den regel exploitatievrij en dus na ont ginning direct voor de sanering te gebruiken, vooral daar de S.B.L. steeds voor 100% wordt onderbedeeld. Verzoekt de eigenaar of pachter een algehele vergoeding, als be doeld in artikel 12, lid 3, dan kan de S.B.L. voor het betalen van de schadevergoeding niet worden ingeschakeld, want de Grondkamer zal nu eenmaal op grond van de Wet Vervreemding van Landbouw gronden haar goedkeuring niet kunnen hechten aan een koopakte, waarin naast de koopsom een bedrag als bedrijfsschadevergoeding is opgenomen. Deze bedrijfsschadevergoeding zal moeten worden opge nomen in de lijst der geldelijke regelingen en door de plaatselijke commissie moeten worden uitbetaald. Vervolgens is het zaak tijdig met deze aankopen te beginnen, zelfs vóór de stemming, want het is van belang voor de plaatselijke com missie om over zoveel mogelijk grond te beschikken. Hoe meer grond er beschikbaar is, hoe meer de sanering, dus hoe meer de ruilverkave ling, zal slagen. Risico's bestaan er ten aanzien van deze aankopen en de aankopen buiten het blok waarover hieronder nader voor de S.B.L. niet, aangezien deze toch niet meer dan de toegestane maxi mumprijs kan en mag betalen en deze prijs bij eventueel afstemmen van de ruilverkaveling, naar het zich laat aanzien, bij verkoop door de S-B.L. wel weer verkregen zal worden. De aankopen door de S.B.L. behoeven zich echter niet te beperken tot gronden gelegen in het ruilverkavelingsblok. Immers ook aange kochte gronden buiten het blok kunnen dienstbaar worden gemaakt aan de ruilverkaveling, mits zij exploitatievrij zijn of op korte termijn komen. Deze gronden kunnen dan al of niet in het blok worden opge nomen. Geschiedt het eerste, dan kunnen aankopen uiteraard slechts plaats vinden zolang de lijst van rechthebbenden nog niet ter visie ligt. Wordt niet tot opneming in het blok besloten, dan is het dienstig

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 24