23 deze aankopen, die zich voornamelijk tot boerderijen beperken, te ver richten, vóórdat het plan van toedeling ter visie is gelegd, zodat bij de toedeling rekening kan worden gehouden met grond die in het blok vrij komt doordat boeren worden overgeplaatst naar de aangekochte boerderijen. In dit verband dient nog ten aanzien van de aankopen die buiten het blok blijven te worden opgemerkt, dat de betrokken exploitanten zo die er nog zijn geen algehele vergoeding in geld kunnen verkrijgen, aangezien zij niet in de lijst van rechthebben den zijn opgenomen en de ruilverkavelingswet dus niet op hen yan toepassing is. Ook een andere mogelijkheid tot het geven van bedrijfs schadevergoeding is hier niet aanwezig. Er bestaat voorts nog een mogelijkheid de beschikking te verkrijgen over grond van boeren die wensen te emigreren. Deze boeren zullen hun grond niet zo maar aan de S.B.E. verkopen, maar om dit te stimu leren ware het aan te bevelen de emigratie-deviezenregeling, die voor de herverkavelingen in het rampgebied geldt, ook voor de in voorbe reiding of in uitvoering zijnde ruilverkavelingsgebieden van toepassing te verklaren. Deze regeling houdt in, dat de betrokken boeren bij ver koop aan de S.B.L. de koopsom uitgekeerd krijgen in valuta van het land waarheen zij emigreren. De laatste mogelijkheid tot sanering bestaat in het ter beschikking stellen van domeingrond op het oude land en van grond in nieuwe polders. De boeren uit het ruilverkavelingsblok zullen hiernaar uiter aard alleen overgeplaatst kunnen worden, indien zij hun grond te koop aanbieden aan de Stichting tot het Beheeren van Landbouwgron den, gelijk reeds in het herverkavelingsgebied Zeeland heeft plaats gevonden. Zoals bekend heeft de Regering in 1954 de Commissie-Hofstee ge ïnstalleerd, welke commissie tot taak heeft de Regering te adviseren inzake de bestemming van het nieuwe land. Vooruitlopend op haar eindadvies heeft de Commissie-Hofstee de Regering geadviseerd vijf proef blokken aan te wijzen om gesaneerd te worden met gronden die in de Noordoostpolder beschikbaar worden gesteld voor in totaal maximaal 50 boeren. Deze boeren zullen aan de normale eisen dienen te voldoen die de Directie van de Wieringermeer stelt aan toekomstige pachters. Het betreft hier de blokken Borger (Dr.), Tjongervallei Noord (Fr.), „De Kleine Aa" (N. Br.), Hummelo-Keppel (Gld.) en „Neer" (L.). Het behoeft uiteraard geen nader betoog, dat het beschikbaar stellen van domeingrond op het oude land en van grond in nieuwe polders het meest kan bijdragen tot de nodige sanering binnen ruilverkave- lingsverband. Aangezien de hier geschetste en reeds te realiseren mogelijkheden geenszins voldoende zijn om tot een enigszins redelijke sanering te geraken, is het te hopen, dat het eindadvies van de Com missie-Hofstee zodanig zal zijn, dat in de toekomst voor ieder ruil verkavelingsblok gronden beschikbaar worden gesteld. Immers het zou te betreuren zijn als de saneringsmogelijkheden niet voldoende zouden worden uitgebuit en men de geëffectueerde ruilverkavelingen enige

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 25