25 notaris gewaarschuwd, toen Hij een perceel aankocht, waarvoor deze dam de toegang vormde. Zijn rechtsvoorganger had de dam echter steeds gebruikt en hij zette dat gebruik voort. De dam ligt in een uitloper van het blok, waar weinig veranderingen zijn te verwachten en ook Van Elk en Broekman zullen t.z.t. hun percelen daar onge wijzigd terugkrijgen. Het eigendomsonderzoek van de Plaatselijke Commissie bracht geen wijziging in de kadastrale tenaamstelling, daar de leden de afwijking niet kenden of ontdekten. Het terrein in dit gedeelte is sterk begroeid en de luchtfoto's moesten ter plaatse door terrestrische meting worden aangevuld, ten einde de zichtbare, blijvende scheidingen op de werkplans te kunnen kaarteren. Broekman, die ook met de afwijking op de hoogte bleek te zijn, vroeg grensaanwijzing aan van zijn perceel in het blok, toen er toch gemeten zou worden. Dit komt meer voor, doch meestal zijn partijen geneigd de aanvrage in te trekken, wanneer zij op de geringe betekenis hiervan worden gewezen. De kavels kunnen nl. heel goed anders worden toegedeeld, wanneer hiervoor om landbouwkundige redenen aanleiding is. De minuutgrenzen werden door mij uitgezet en afgepaald. De dam bleek „kadastraal" aan Broekman te behoren. Deze schond de ver meende rechten van Van Elk en hierna begon het proces. Het is dus onjuist, dat partijen niet op de hoogte waren. Het geschil sluimerde al geruime tijd. Helaas geschiedde de uitzetting nadat de lijst van rechthebbenden was komen vast te staan, waardoor partijen geen recht van reclame meer kon worden geboden. Het komt herhaaldelijk voor, dat de betekenis van de lijst wordt onderschat, doch de landmeter wijst bij vroegtijdig ontdekte geschillen op de mogelijkheid van reclame en stelt het bezwaarschrift vaak zelf op. Bij tijdig ontdekken van de afwijking zou in dit geval waarschijn lijk ook de kadastrale grens aangehouden zijn. (Er bestond verschil van mening.) Uit gesprekken ter plaatse kreeg ik de indruk, dat lang geleden deze dam langs de rand van een watergat (perceel van Broek man) was gemaakt, terwijl later de rest van het gat was gedempt. Op het minuutplan stond deze plas inderdaad aangegeven. Weliswaar is hier bij de ruilverkavelingsprocedure iets over het hoofd gezien, doch in een blok met 10.000 percelen kan zo iets heel gemakkelijk voorkomen. De Plaatselijke Commissie moet „een zo vol ledig mogelijke" lijst van rechthebbenden samenstellen, een wettelijke omschrijving die er rekening mee houdt, dat de Plaatselijke Commissie niet alles kan weten. Het blijkt nogmaals hoe een zorgvuldig eigendomsonderzoek van het grootste belang is. Tenslotte nog iets over het verdere verloop van het proces. Toen door de Rechtbank bewijs van verjaring werd toegelaten, vreesde ik nieuwe moeilijkheden bij het plan van ruilverkaveling, zoals de schrijver die zelf reeds aanhaalde. Bij de wenszitting heb ik partijen tot elkaar trachten te brengen en na enig onderhandelen kon ik beide

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 27