Litteratuuroverzicht 26 raadslieden een door partijen aanvaard voorstel doen. Naar aanleiding hiervan vond een comparatie van partijen onder leiding van een der rechters ten huize van Van Elk plaats, waarbij het volgende resultaat werd bereikt. Van Elk zal na de ruilverkaveling de betwiste dam krijgen, doch een zelfde oppervlakte grond op een andere plaats afstaan. De zaak werd verwezen naar de rol van de eerstvolgende civiele zitting voor royement. De „kaveluitzetting" heeft inmiddels plaats gehad en juridisch zal de zaak geen problemen meer opleveren. Voor beide partijen is hier mee een betere oplossing bereikt, terwijl de ruilverkavelingsdienst een belangrijke beslissing van de Hoge Raad rijker is geworden. Arnhem, september 1955. Ir. A. Govers, De ruilverkavelingswet 1954 in de praktijk. 116 blz. met 3 bijvoegsels. 10 X 15 cm. Prijs 2,2.5. Uit de serie „het moderne bedrijfsleven", Nederlandsche Uitgeversmaatschappij n.v. Leiden, 1955. Eindelijk een boekje, geschreven door een landmeter met een jaren lange ruilverkavelingservaring en volkomen afgestemd op de praktijk. Hiernaar is al lange tijd uitgezien, omdat de tot nu toe uitgegeven werken de ruilverkaveling te algemeen behandelen. Het grootste deel van de tekst is gewijd aan de beschrijving van de ruilverkavelingsprocedure. De inleidende hoofdstukken „Kort histo risch overzicht" en „De betekenis der hedendaagse ruilverkaveling voor de Nederlandse landbouw" zijn beknopt gehouden. Het derde hoofdstuk „De ruilverkavelingswet 1954" is onderverdeeld in drie paragrafen„Algemene bepalingen", „De ruilverkavelingsovereen komst" en „Ruilverkaveling uit kracht van de wet". De laatste para graaf bestaat uit twaalf onderdelen. Het vierde hoofdstuk geeft „Enkele getallen". Tenslotte volgt de wettekst. Bovendien zijn twee grafieken en acht foto's tussen de tekst opgenomen. De drie bij voegsels zijn kaartjes, nl. een overzicht van de stand in de uitvoering van de verkavelingen in ons land en een tweetal voorbeelden. In het bijzonder wil ik aandacht schenken aan het derde hoofdstuk, daar ik dit, gezien de doelstelling van het boek, het belangrijkste acht. De algemene indruk die ik van dit gedeelte heb verkregen is tweeledig ie. de schrijver is er in geslaagd de ingewikkelde stof zeer overzichte lijk te behandelen; 2't. het komt mij voor, dat iets te vlug tot uitgave van het boekje is overgegaan. In vele gevallen is de woordkeuze niet gelukkig ge-, weest, waardoor taalkundige en feitelijke onjuistheden in de tekst zijn geslopen. De schrijver zal na een rustige herlezing de nodige correcties zelf kunnen aanbrengen. Ik moge hier enkele gevallen noemen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 28