29 lende hoofden. Maar wanneer toch technische vooruitgang en nieuwe vindingen prompt worden toegepast, dubbel werk wordt vermeden en er naar algemeen oordeel goed wordt gewerkt, rijst het vermoeden, dat niet organisatie alleen dit goede resultaat heeft. Minder de kunst van organiseren dan wel het dagelijks streven tot samenwerken en kameraadschap, een zekere mate van onzelfzuchtigheid, gevolg van verantwoordelijkheid tegenover de gemeenschap, leidt hiertoe. Wanneer men uit gebrek aan overzicht, uit geldingsdrang of egoïs me slechts zijn eigen landmeetkundige belangen ziet, voldoet men niet aan de opdracht van zijn beroepsstand. Ook de ervaringen in het Zwitserse meet- en kaarteerwezen leren met te veel voorbeelden, hoe particularistisch denken en handelen tot oplossingen voeren, die uit oogklep-perspectief misschien te verdedigen schijnen, in grotere samen hang evenwel verspillend en onnozel blijken. Organisatie en voor schriften zijn nodig, maar bereiken doen we hiermee slechts iets wan neer we volgens hogere wetten denken en handelen. Moet er rationeel worden gemeten, d.w.z. met minimuminzet? De economische mens zegt ja. De theoretische, esthetische, sociale, reli gieus en ook de machtsmens die zijn er allemaal, gelukkig of on gelukkig heeft hulp nodig door nadenken. We gebruiken openbare middelen en hiermee moeten we zuiniger omgaan dan met eigen geld. De taak is groot vergeleken met de middelen en iedere rationalisering geeft onontbeerlijke hulp. Een belangrijke rationalisatie werd 30 jaar geleden in Zwitserland bereikt door de invoering van de poolcoördinatenmethode, voornamelijk door verkorting van de kostbare veldwerkzaamheden. De besparing bedraagt gemiddeld 25% en het werk werd belangrijk versneld. De vrees voor moeilijkheden met de bijhouding bleek in 30-jarige ervaring ongegrond. Plans om maathoudend aluminium bleken van nut. Hoe was het mogelijk binnen vijf jaren van methode te veranderen? In het Zwitserse burgerlijk wetboek staat slechts één artikel dat het rechtskadaster vestigt: „Opnemen >en beschrijven van enkele percelen in het grondboek volgt op grond van een plan dat in den regel berust op een ambtelijke meting. De Bondsraad bepaalt volgens welke be ginselen de plans worden vervaardigd." Dit artikel machtigt de Bonds raad volledig; vragen van organisatie, verdeling van taken tussen Bond, kantons, gemeenten, particuliere grondboeklandmeters, metho den, opleiding, ja zelfs de uitbreiding van het rechtskadaster tot een kadaster met vele doeleinden (Mehrzweckskataster) en nog veel meer kunnen worden beantwoord. De Bond vat samen en ordent. Wanneer in het begin van de rede wat sterk de klemtoon werd ge legd op samenwerking, dan is dat onder invloed van de ervaring, op gedaan in de federalistische demokratie met de handhaving van de vergaande bevoegdheid van de Bond, de ervaring dat niet theodolieten maar mensen tot samenwerking moeten worden aangespoord. De snelle aanpassing aan nieuwe instrumenten en methoden is voor namelijk te danken aan het vrije bedrijf, dat, zoals bekend, in Zwitser land veel ambtelijk werk opgedragen krijgt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 31