30 De bevoegdheid van het Bondsbestuur heeft ook de invoering van luchtfotogrammetrie begunstigd. Er is nu een 30-jarige praktijk. De ervaring wijst op een daling van de kosten t.o.v. de poolcoördinaten- methode van 20 tot 40%. Wie rationele kadastermeting wenst, kan aan luchtkaartering voor hiervoor geschikte objecten niet meer voorbij gaan. Natuurlijk moeten topografie en cartografie hiervan dan tege lijkertijd gebruik maken. Gewezen wordt op de waarde van de luchtfoto als document, van de geïdentificeerde vergroting als eerste beschrijving, van de ontschrankte foto als plan in vlak terrein, op het combineren van gewoon plan en veldwerken met fotografische opnamen. Zulke mogelijkheden stellen aan de Zwitserse kadastermensen de eis zich met fotogrammetrie te bemoeien. Mag men voor een rechtskadaster luchtkaartering toepassen Ook volgens Zwitserse opvattingen beschermt het grondboek niet het aantal centiaren weiland of bos enz., maar een stuk grond in zijn begrenzing. Rechtens doet de waarde er niet toeverschillende nauwkeurigheid, afhankelijk van waarde, zou in strijd zijn met het wezen van rechts kadaster. Recht is absoluut. Men zou tot de slotsom komen, dat door recht beschermde grenzen mathematisch absoluut nauwkeurig bekend moeten zijn. De landmeetkundige vakman (gedoeld wordt hier op een artikel van H. Veit in het Z.f.V. over fotogrammetrie) gaat niet zo ver, maar acht een middelbare nauwkeurigheid van ongeveer 3 cm vol doende. Voor Zwitserland zou hieruit volgen, dat in sommige gebieden de metingskosten de waarde van de grond zouden benaderen. De Zwit sers, die reeds zo veel over hebben voor hun grondboekmeting, zouden hierop neen zeggen en de Bondsraad zijn bevoegdheid ontnemen. De vraag naar voldoende nauwkeurigheid is economisch. Dat komt over een met het praktische leven, waaraan zowel recht als rechtskadaster dienstbaar zijn. De kadastrale vakman moet leren van de fotogrammeter en omge keerd. Belang van identificatie van fotobeeld, belang van. bijhouding, van machinecoördinaten. Het kadaster moet leiding geven bij lucht kaartering voor het kadaster. De ervaring heeft geleerd, dat de beste luchtfotogrammetrische opnemingen geen goede resultaten geven wan neer van kadastraal-technische eisen en ervaringen geen gebruik wordt gemaakt. In steden is de grote nauwkeurigheid van instructiegebied I volko men juist gebleken, de streng analytische uitwerking rationeel. Hier zijn de kosten het twintigvoudige van die in bergdalen, de grondprijs is het tweehonderdvoudige. In steden verwacht iedereen, eigenaar, hypotheekhouder, ingenieur, architect, de grootste nauwkeurigheid. Niemand meet meer zelf, het kadaster verstrekt voor alle werken ge wenste maten en kaarten. Hier is het beste het goedkoopste. Bijhouding moet zo omzichtig en nauwkeurig geschieden, dat een grote, samen hangende hermeting binnen afzienbare tijd niet nodig is. Oude stadsgebieden die 40 jaar geleden voor hermeting in aan merking kwamen zijn door vernieuwing van de stad en omzichtige

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 32