LANDMEE TKUNDE Fouten 31 bij houdingsmetingen zo ver technisch bewerkt, dat hermeting uit kan blijven. Deze uitersten, luchtkaartering en stadsmeting, tonen aan, dat van een eenheidsmethode geen sprake kan zijn, zelfs niet binnen een enkele gemeente. Om overeenkomsten aan te gaan met particuliere bureaus, moeten steeds vooraf prijs en methode worden vastgesteld. Rekenmachines' worden in Zwitserland in vele bedrijven nog te wei nig gebruikt, graveren op glas en ritsmethode (Wienecke) wantrouwig omsnuffeld. Hier werkt vergaande decentralisatie vertragend. •Gewezen wordt op het werk van Dr. Wildarbeid op eenvoudiger wijze, in korter tijd met minder inspanning en bovendien prettiger. Maar de persoonlijkheid van de leider van het bedrijf moet de aan traditie gebonden vakman of de op bekwaamheid trotse medewerker over remmingen heen helpen. Volgen nog beschouwingen over een kadaster met vele doeleinden, uniforme meetkundige grondslag, overzichtsplan, inschakeling particu lier bedrijf, enz. Ik meen evenwel met bovenstaand summier overzicht te kunnen volstaan. Ons gaat niet zozeer aan het Zwitserse kadaster, het is het Nederlandse dat ons zorgen geeft. de G. Prof. ir. J. G. JANSSEN, Hoogleraar aan de Universiteit van Indonesië te Bandung Rede, uitgesproken naar aanleiding van het aanvaarden van het ambt van hoogleraar in het landmeten, het waterpassen en de geodesie aan de Faculteit van Technische Wetenschap der Universiteit van Indonesië te Bandung, op zaterdag 27 november 1954. Ieder beginnend student in de landmeetkunde zal al spoedig, na de aanvang van zijn studie, kennis maken met een onderdeel, op de lesroosters aangeduid onder de benamingen „foutentheorie", „fouten- vereffening", tegenwoordig veelal .„waarnemingsrekening". Deze vak ken zullen hem tijdens de gehele duur van zijn studie vergezellen en, indien hij, na beëindiging daarvan, in de landmeetkunde of geodesie zijn beroep vindt, zullen overwegingen en beschouwingen van fou- tentheoretische aard gedurende zijn hele leven een belangrijk onderdeel van zijn taak uitmaken. Er zal bijna geen dag voorbijgaan, of hij zal op een of andere wijze geconfronteerd worden met het begrip „fout". Hoe dit zo gekomen is, hoe dit begrip zich in de loop der tijden ontwikkeld heeft en hoe men er tegenwoordig tegenover staat, zal het onderwerp uitmaken van de rede waarvoor ik vanochtend voor een korte tijd Uw aandacht vraag.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 33