34 kaart zien we dan ook, dat Europa en Azië zich uitstrekken over meer dan i8o° lengte, terwijl dit in werkelijkheid slechts ongeveer 130° is. De invloed van deze fout is mogelijk van wereldhistorische beteke nis geweest. Toen in het Renaissancetijdperk de belangstelling voor dit probleem wederom levendig was, werd ook het werk van Ptole- maeus weer ontdekt en vertaald. Begrijpelijkerwijze was de autoriteit van deze klassieke auteur zeer groot, en het is alleszins waarschijnlijk, dat Ptolemaeus' werk er toe heeft bijgedragen, dat Columbus er toe kwam de lengte van de route westwaarts naar iChina belangrijk te onderschatten. Een Amerikaans cartograaf merkt hierbij op, dat Pto lemaeus' fouten hier tot een gelukkig resultaat hebben geleid, in casu de ontdekking van Amerika. Dit is ongetwijfeld een wel erg simplistische opvatting van het historisch procesreeds Eratosthenes had opgemerkt, dat het mogelijk zou kunnen zijn van Spanje uit India te bereiken; het is voorts zo goed als zeker, dat Noorse zeevaarders reeds lang voor Columbus de Amerikaanse kust hadden bezochtpas bij het einde van de middeleeuwen wist men echter met een dergelijke ontdekking iets aan te vangen. Onze fouten hebben dit is tenslotte een troostrijk besef in het algemeen noch ten goede, noch ten kwade, een dergelijke wereldschokkende betekenis. Min of meer terloops werd hier het begrip „fout" geïntroduceerd. De inhoud van dit begrip is hier wel evident. Vóór Ptolemaeus' tijd waren immers reeds betere waarden voor de aardomtrek gevonden ook de Arabieren, die later graadmetingen verrichtten, hadden betere resultaten bereikt. Het begrip „fout" houdt hier dus in, wat wij thans zouden noemen „grove fout", d.w.z. een vergissing, die bij een be paalde stand van de wetenschap en de techniek van instrumenten- fabricage bij voldoende oplettendheid vermeden kan worden. Een fout dus van het soort waarover wij op de lagere school reeds ernstig onderhouden werden. Nu ligt het overigens wel voor de hand, dat de in die tijd gebruikte instrumenten uiterst primitief waren en in het hanteren zeer onbe trouwbaar. Hierdoor ontstonden dus ook fouten die met de vorige niet op één lijn te stellen zijn en in zekere gevallen niet wel te ver mijden warenwij kunnen ze betitelen met „instrumentele" fouten. Wanneer wij thans zouden trachten met dezelfde middelen die de Ouden ten dienste stonden, de afmetingen van de aarde te bepalen, dan zou het niemand verwonderen, indien wij hiervoor waarden vonden, die van de door Bessel of Hayford opgegeven afmetingen aanmerkelijk verschilden. Inderdaad, wie in de musea de instrumen ten beziet, waarmee onze voorvaderen de weg over zee vonden, be grijpt nauwelijks, hoe hun dit gelukte en het wordt maar al te be grijpelijk, dat zij hierbij grove fouten konden maken en het hun helaas ook heel vaak niet gelukte. Het lag in de lijn der verwachtingen, dat betrouwbaarder instru menten de 'oplossing van de moeilijkheden zouden geven. Het heeft echter lang geduurd, voordat zij vervaardigd konden worden. Pas in de ióe eeuw zien we voorlopers van de moderne theodoliet in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 36