4 gebruikt, die het voordeel heeft in klein bestek een overzicht te geven van een grote oppervlakte. De ontwerper stelt in dit stadium van de werkzaamheden betrekkelijk weinig belang in de schaal, hetgeen men kan constateren indien men dergelijke kaarten onder ogen krijgt: bij vele kaarten op kleine schaal ontbreekt de schaalaanduiding. Het gaat er slechts om de ideeën in grote lijnen, schetsmatig maar welis waar in de juiste verhoudingen, op papier weer te geven. Is de plano loog hier misschien meer kunstenaar dan technicus Een kunstenaar geeft immers ook geen schaalaanduiding op zijn kunstwerk. Moeten de plannen echter meer in details worden uitgewerkt, nade ren zij dus meer het ogenblik waarop de realisatie in het terrein moet gebeuren, dan is vermelding van de schaal noodzakelijk. De goede keuze van de schaal is van uitermate groot belang. De planoloog moet zich ervan bewust zijn, dat de opeenvolgende fasen in de „planning" verschillende kaartschalen eisen. Het komt in de praktijk voor, dat de bedoelingen van de ontwerper voor degene die deze in het terrein moet verwezenlijken niet duidelijk zijn, doordat de schaal van de kaart te klein is gekozen. Over het algemeen worden voor het ontwerpen van de plannen de topografische kaarten op schaal I 25.000 tot 1200.000 gebruikt. De door de Topografische dienst vervaardigde kaarten op schaal 110.000 kunnen voor de planoloog van groot nut zijn. Zij zijn echter nog niet voor het gehele land gereed. De Woningwet eist voor de uitbreidingsplannen in onderdelen kaar ten op schaal 1 2.500. Als grondslag voor deze plannen dienen in de meeste gevallen de aaneengesloten kadastrale kaarten, of indien deze kaarten op schaal 1 5.000 zijn, vergrotingen hiervan. De aansluiting van de kadasterkaarten is niet altijd eenvoudig uit te voeren, daar slechts een gering percentage in één systeem, dat van de Rijksdrie hoeksmeting, is bepaald. Het ontwerpen van plannen op dergelijke kaarten kan wel eens verrassingen ten gevolge hebben, verrassingen die meestal niet van aangename aard zijn. Wil men de kaart, waarop het ontwerp-plan is getekend, ook gebruiken als werkkaart, dus om hieraan gegevens te ontlenen voor de uitzetting in het terrein, dan zal het veelal noodzakelijk zijn het terrein opnieuw te laten meten en een nieuwe kaart te vervaardigen. Al naar de aard van het gebied en de verschillende doelstellingen zal de schaal van deze kaart variëren tussen 12000 en 1200. Met behu'p van de meetgetallen en de kaart kunnen, hezij door berekening, hetzij door uitpassing, de gewenste uitzettings- maten worden verkregen. Ik hoop U duidelijk gemaakt te hebben, dat het voor de verwezen lijking van de planologische ontwerpen noodzakelijk is, dat de geodeten hun dienende taak voor de planologen verrichten. Deze noodzake'ijk- heid wordt in ons land nog niet algemeen erkend. Slechts één pro vincie en nog geen tien grote gemeenten hebben academisch gevormde geodeten in dienst, terwijl een tiental kleinere gemeenten beschikken over meer of minder geschoold middelbaar en lager landmeetkundig personeel. Vooral bij de provinciale diensten zal een geodeet, gezien

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 6