5 de taak van het provinciaal bestuur op planologisch gebied, nuttig werk kunnen verrichten. Behalve door de hiervoor genoemde diensten en enige particuliere bureaus worden de kaarten die voor planologische doeleinden worden gebruikt, vervaardigd door de kadastrale diensten, de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat en de landmeetkundige dienst van de Nederlandse Spoorwegen. Na U dit overzicht van de beoefenaren der planologische geodesie gegeven te hebben, moge ik de taak van de planologische geodesie omschrijven. Zij dient ie de problemen die bestaan bij de vervaardiging van de kaarten, ge bruikt voor planologische doeleinden, te constateren en te formu leren, 2e deze problemen op te lossen, en 3e de bestaande werkmethoden te verbeteren of nieuwe te scheppen, waardoor de gevolgen van het onderzochte probleem in de praktijk onschadelijk worden gemaakt. Daar bij nagenoeg alle kaarten een administratie van hetgeen op deze kaarten is aangeduid nodig is, zullen ook problemen op admini stratief gebied een oplossing van de geodeet vragen. Teneinde U een indruk te geven van de invloeden die gevolgen hebben op de ontwikkeling van de planologische geodesie, wil ik Uw aandacht vragen voor één der toepassingen hiervan, nl. de ruilver kavelingstechniek. Wanneer ik dan nu met de bespreking van mijn eigenlijke onderwerp enige beschouwingen over de ontwikkeling van de ruilverkavelings techniek begin, zij het mij vergund uiteen te zetten, waarom ik speciaal deze toepassing van de planologische geodesie als model heb gekozen. De ruilverkaveling, het complex van maatregelen op administratief, agrarisch, economisch, juridisch, planologisch, sociologisch en civiel technisch gebied, die ten doel hebben de productiviteit van de cultuur gronden te verhogen, o.a. door samenvoeging van de percelen van één gebruiker tot een zo gering mogelijk aantal kavels, eventueel gepaard gaande met de aanleg van nieuwe wegen en waterlopen met bijbeho rende kunstwerken, ondervindt steeds grotere belangstelling van land bouwkundige en planologische zijde. De te verkavelen jaarlijkse opper vlakte, die thans ongeveer tienduizend ha bedraagt, wil men voorlopig opvoeren tot twintigduizend ha. Dat de samenwerking van de geodeet met de deskundigen op cultuurtechnisch, landschappelijk en civiel technisch gebied voor hem buitengewoon aantrekkelijk is, is begrijpe lijk. De belangrijkheid van de ruilverkaveling voor de samenleving en mijn liefde voor dit werk zijn echter niet de voornaamste motieven die tot de keuze van mijn onderwerp hebben geleid. De voornaamste reden hiervoor is, dat de bij de ruilverkaveling toegepaste techniek uitste kend als model kan gelden voor de overige toepassingen van de pla nologische geodesie. Weliswaar is de ruilverkaveling aan bepaalde

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 7