75 heeft dan zekerheid dat er in dat register geen schakel ontbreekt van de keten van elkaar opvolgende rechthebbenden. Maar negatief blijft het stelsel; ten slotte is het de aan de inschrijving ten grondslag lig gende titel, die bepalend is voor de betekenis aan de inschrijving te hechten, te meer waar het zgn. causale stelsel is aangenomen (zij het in zeer gematigde vorm), wat inhoudt, dat met de titel ook de over dracht kan wegvallen. Ook hier gaan we niet verder op in, doch volstaan met nu maar aan te nemen, dat het negatieve stelsel, zoals dit door Prof. Meijers wordt voorgesteld, zijn plaats in het B.W. zal krijgen. Alvorens: uit te maken in hoeverre is tegemoet gekomen aan de wensen van de V.K.L., neergelegd in stelling 4, zullen we ons eerst moeten bezig houden met de wijze waarop het negatieve stelsel in het nieuwe B.W. verwerkt is en wenden ons daartoe zowel tot afdeling 3.1.2 (Open bare registers) als tot afdeling 3.4.2 (Overdracht van goederen en afstand van rechten). Art. 2 van laatstgenoemde afdeling bepaalt„Voor overdracht van een goed wordt vereist een levering krachtens geldige titel, verricht door hem die bevoegd is over het goed te beschikken". Prof. Meijers tekent hierbij aan „Dit artikel stelt de algemene vereisten voor een overdracht, op ongeveer dezelfde wijze als arti kel 639 voor het tegenwoordige B.W. doet. Gelijk uit de redactie van het artikel blijkt, wordt voor de overdracht van ieder goed het zgn. causale ste'sel gevolgdbehalve een geldige leveringshandeling en de bevoegdheid van hem die de handeling verricht, om het recht over te dragen, wordt als derde vereiste gesteld een geldige titel, d.w.z. een feit dat tot levering verplicht". Hoewel volgens het opschrift de onderhavige titel van het ontwerp o.m. handelt over verkrijging van goederen, wordt bij de verdere ont wikkeling van het onderwerp de andere zijde, de overdracht, op de voorgrond gesteld. In dit opzicht is het huidige desbetreffende artikel (639) consequenter door te bepalen, dat eigendom van zaken op geen andere wijze kan worden verkregen dan (o.m.) „door opdragt of leve ring ten gevolge van eenen regtstitel van eigendomsovergang, afkom stig van dengenen, die geregtigd was over den eigendom te beschik ken". Hierop sluit art. 671 aan„De levering of opdragt van onroe rende zaken geschiedt door de overschrijving van de akte in de daartoe bestemde openbare registers". Het sluitstuk van het nieuwe artikel 3.4.2.2 wordt, wat het hier te behandelen onderwerp betreft, gevormd door het hierboven reeds aan gehaalde eerste lid van art. 3.4.2.4: „Eigendom en andere zakelijke rechten op onroerende zaken worden geleverd door een daartoe be stemde, tussen partijen opgemaakte notariële akte, gevolgd door haar inschrijving in de daartoe bestemde openbare registers". Deze regel wordt aangevuld met het derde lid van dat artikel (een aanvulling die het bestaande B.W. niet kent, hetgeen aanleiding is geweest tot veel 1) Blz. 211 e.v. van zijn Toelichting.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 25