77 een onderscheid. En we moeten eerlijk bekennen, dal wij tot nu toe nimmer beseft hebben, dat er verschil bestaat tussen levering en over dracht. Doch de redactie van de wet (met de toelichting) is aanleiding ge weest, dat we ons op dit punt moesten bezinnen. Bepaalt niet art. 3.4.2.2 dat voor overdracht wordt vereist een leve ring krachtens geldige titel? Waren de begrippen identiek, dan zou een dergelijke redactie met naastelkaarstelling van de begrippen (of woorden?) niet noodzakelijk zijn geweest. Bezien we dit artikel in verband met art. 3.4.2.4, dan zijn we geneigd wel degelijk een princi pieel onderscheid te maken. Immers wordt in dit laatste artikel uit sluitend aangegeven hoe de levering tot stand komt en ook het derde lid van dit artikel geeft ons aanleiding te veronderstellen, dat de ont werper zich voortdurend bewust was van het onderscheid tussen die twee begrippen, aangezien hierin naast elkaar genoemd worden de akte, opgemaakt van de titel van overdracht, en de tot de levering bestemde akte. Overdracht moet dan ook gezien worden als het rui mere begrip, als de tegenhanger van „verkrijging". Om een onroe rende zaak te verkrijgen, moet een ander die overdragen. Dit over dragen omvat een complex van handelingen, of beter, vereisten door de wet gesteld. Om over te dragen moet ie de bevoegdheid tot vervreemden aanwezig zijn; 2e er een titel (causa) zijn, d.i. een feit dat tot leveren verplicht; 3e er een overeenkomst van levering zijn, vervat in een akte; 4e deze laatste worden ingeschreven. Bovendien moet de overeenkomst sub 3e de essentialia van de titel bevatten. Ofschoon Prof. Meijers er niet over rept, maakt hij princi pieel onderscheid tussen die twee overeenkomsten (of liever: tussen de akten, houdende die overeenkomsten), althans spreekt hij, zoals we zagen, van de akte, opgemaakt van de titel van overdracht, en van de tot levering bestemde akte. Alleen is de tweede overeenkomst ge heel naar de achtergrond gedrongen. Deze overeenkomst, door de schrijvers meestal aangeduid als „zakelijke" overeenkomst, wordt thans geacht opgesloten te liggen in de causa, tenzij partijen uitdrukkelijk het tegendeel hebben bepaald. Overigens is het zakelijke karakter ervan goeddeels verloren gegaan, nu de leer van Prof. Scholten geheel ver laten is en de inschrijving van de leveringsakte nagenoeg de enige maatstaf is waarnaar beoordeeld zal worden of er geleverd is. Van een levering die alleen voor partijen geldt, wil Prof. Meijers blijkens zijn toelichting niets weten. Ook tussen partijen is de levering pas tot stand gekomen na de inschrijving van de leveringsakte. Dienten gevolge heeft het nauwelijks zin meer onderscheid te maken tussen beide soorten akten en wij kunnen slechts bewondering hebben voor de elegante manier waarop Prof. Meijers de moeilijkheden heeft weten te ontwijken. Niettemin bekruipt ons toch weer het angstige gevoel, dat de con clusie waartoe we zojuist kwamen, wel eens niet juist zou kunnen

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 27