86 P. wil af van het belastingkadaster, omdat bijhouding hiervan een hope'oze taak is (blz. 115 zelfde artikel) en wenst een kadaster dat de wapenspreuk „lek dien" voert. Nu suggereert Mr. J. wel, dat Plasman „de weldadige adem van het Ministerie van Justitie" al voldoende acht om, zonder aparte wet telijke maatregelen, een eigendomskadaster tot stand te brengenik kan dat uit de drie door Mr. J. besproken artikelen niet lezen. Wat Plasman heeft aangetoond is, dat het in Ned.-Indië anders en beter kon dan hier. En hij herinnert er aan dat Boers principes niet zo mal waren. Het is jammer, dat een uiteenzetting van de wezenlijke strekking van Piasmans artikelen aan de lezers van het W.P.N.R. is onthouden. W. v. R. Tijdschrift voor Volkshuisvesting en Stedebouw, dec. 1955. Deze aflevering is gewijd aan het structuurplan IJmond-noord. De minister van wederopbouw en volkshuisvesting opent de artikelenserie De Werkcommissie Westen des Lands, ingesteld door zijn voor ganger, is gebaseerd op een vrijwillige samenwerking tussen het rijk, drie provincies en drie grote steden ze heeft tot taak het uitwerken van voorstellen betreffende de nationale ruimteordening. Hoe het resultaat van het beraad in formele maatregelen verwerkt moest worden, stond nog niet vast. De IJmond was het eerste geval. Hier zijn eisen tot ruime expansie voor zware industrie waar nauwelijks armslag is. Sociale omwenteling. Repercussies met belendende streekplannen. Noordzeekanaal. Bezorgdheid van Amsterdam en Zaanstreek voor wat om zo te zeggen aan hun voordeur gebeurt. En nu een interimrapport, een ontwerp-streekplan voor de noord oever van het kanaal. Een omschakelingsproces is reeds gaande. Nieuwe problemen wachten, zowel aan de IJ-mond als voor het gehele westen. Er volgt een artikel, bijdrage van rijkswege, door Mr. J. Vink, ge titeld „De IJ-mond als onderdeel van een nationaal probleem". IJ-mond als vestigingsplaats voor het hoogovenbedrijf. Ligging gun stig. Industrialisatie. Het slagen hiervan een levensbehoefte voor ons volk. Mogelijkheden liggen in de metaal- en de chemische sector. Be schouwing over de ontwikkeling in het westen des lands. Randstad Holland. Londen met satellietsteden en Parijse conglomeratie op een kaartje geprojecteerd in de ring Amsterdam, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Utrecht. „In brankrijk en Engeland ziet men zich geplaatst voor de wel haast onmogelijke taak het steeds verder uitvloeien van hun metropolen te remmen. In Nederland zijn wij zo gelukkig, dat de miljoenencon centratie in het westen zich kan ontwikkelen, niet van één centrum uit, maar van een aantal verschillende, vrij gelijkmatig over de ruimte ver deelde polen." Gevaren zijn: het aaneengroeien. Oplossing: los houden. De vesti ging van de hoogovens is hiervan een voorbeeld, evenals de Zaan-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 36