VERSCHILLENDE ONDERWERPEN 87 streek. Basisindustrie is dominant voor IJmond-noord. Voor woon bebouwing werd gekozen de noordoever van het kanaal. Stedelijke uit breiding van het van ouds als centrum fungerende Beverwijk. Volgen artikelen van de zijde van provincies en gemeenten. Ik zal niet trachten in geconcentreerde vorm de inhoud weer te geven. Historische en sociologische beschouwingen, o.a. over het ont staan van Noordzeekanaal, papierfabriek, hoogovens met daarmee ge paard gaande toevloeiing van vreemde bevolkingselementen, moeilijk of niet absorbeerbaar, maken dit tijdschriftnummer belangwekkend. Men krijgt enig denkbeeld van verre en verantwoordelijke koersbepa lingen, die weloverwogen gesteld worden en die van invloed zullen zijn op ons volk over lange perioden. Laat ik eindigen met enige volzinnen aan het slot van de bijdrage van Ir. P. K. van Meurs„Het plan vertoont geen grote gebreken, maar ook weinig hoogtepunten of verrassingen. Het waarborgt het vermijden van toekomstige complicaties, het biedt de mogelijkheid tot het ontstaan van goede woonwijken, voldoende ontspanningsruimten en verzorgingselementen, bruikbare werkterreinen en een vlotte afwik keling van het verkeer. Het belichaamt daarmede bij uitstek de nivel lering van de voorziening in behoeften op een zo hoog mogelijk niveau, die een kenmerk van onze tijd is. Het is zakelijk weloverwogen en daarmede typisch Nederlands en biedt datgene, waartoe onze maat schappij op allerlei gebied, in het beste geval, in staat blijkt." De Groot Prof. dr. S. C. VAN VEEN, Hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft De betekenis van Gauss voor de geodesie Inleiding In het begin van dit jaar, op 23 februari 1955, werd het feit her dacht, dat honderd jaar geleden de grote mathematicus Carl F r i e- drich Gauss was overleden. Daar onder de talrijke gebieden van de zuivere en toegepaste wiskunde, waarop door Gauss in zijn leven baanbrekend werk is verricht, de geodesie een uiterst belangrijke plaats inneemt, heeft de redactie van het Tijdschrift voor Kadaster en Land meetkunde het terecht tot haar plicht gerekend, in het kader der Gauss- herdenking een artikel te wijden aan de grote bijdrage die de „princeps mathematicorum" geleverd heeft tot de ontwikkeling van deze weten schap. Toen aan de schrijver van dit artikel door de redactie het verzoek werd gericht, deze taak op zich te willen nemen, heeft hij ernstig ge aarzeld, omdat hij juist op dit gebied van het werk van Gauss, en wel in het bijzonder met betrekking tot de technische zijde van de geodesie,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 37