89 der kleinste kwadraten, die door Gauss reeds was ontdekt als reken methode in 1794 en gebruikt sedert 1795. Bij verschillende gelegenheden heeft Gauss later gepoogd, deze methode een strenge grondslag te verschaffen, door haar te baseren op de theorie der waarschijnlijkheid. De eerste poging daartoe dateert reeds uit juni 1798. De tweede poging dateert uit 1809. Bij deze ge legenheid werd de methode der kleinste kwadraten voor het eerst gepubliceerd, in het derde hoofdstuk van boek II van de „Theoria motus corporum coelestium". Over de derde en best geslaagde poging uit 1821 hopen wij nog nader te spreken. Wij willen hierbij opmerken, dat ook de Franse mathematicus Legendre intussen in 1806 deze methode had ontdekt en gepubliceerd. 2. Praktische werkzaamheid op geodetisch gebied. Schumacher. (1816-1825) In 1807 was Gauss benoemd tot directeur van de universiteitssterren wacht en hoogleraar in de wiskunde aan de universiteit van Göttingen. Het houden van colleges voor vaak minder begaafde studenten, voor wie de wiskunde geen hoofdstudie was, beschouwde hij als een onaan gename taak en als een ongewenste onderbreking van zijn kostbare tijd, die hij met zo groot succes aan diepzinnige onderzoekingen wijdde. Grote toewijding en speciale zorg was echter weggelegd voor de meer begaafde enkelingen, die zich speciaal onder de leiding van Gauss wensten te scharen. Tot de eersten van deze laatste categorie behoorde Christian Hein rich Schumacher (1780-1850). Deze was reeds in Göttingen gepromoveerd in de rechtsgeleerdheid, maar daarna zwaaide hij volledig om naar de studie waaraan hij zijn hart en ziel had verpand, de wis- en sterrenkunde. In 1808 en 1809 werkte hij onder leiding van Gauss aan de sterrenwacht. In 1810 werd Schumacher benoemd tot buitengewoon hoogleraar aan de universiteit van Kopenhagen. Tussen Gauss en Schumacher ontwik kelde zich een innige vriendschapsband, die tot aan de dood van de laatstgenoemde heeft geduurd en waarvan de in i860 tot 1865 uit gegeven briefwisseling in 6 delen (litt. 1, verder geciteerd als G-Sch) een waardevolle getuigenis aflegt. Gauss en Schumacher waren twee verschillende figuren, die elkaar echter op merkwaardige manier aanvulden. Wij zullen daarvan in het vervolg enige treffende voorbeelden aanhalen. Op wetenschappelijk gebied kon Schumacher zich uit de aard der zaak niet meten met de heros Gauss, maar als het praktische zaken betrof, zoals onderhande lingen met regeringspersonen, moest de enigszins weltfremde figuur van Gauss het finaal afleggen tegenover de society-man Schumacher, die zich met groot gemak in de hoogste kingen wist te bewegen en door een fijngevoeligheid en diplomatie, gepaard aan grote zakelijkheid, zijn plannen tot bij de hoogste autoriteiten wist door te zetten. De figuur van Schumacher is voor ons van speciale betekenis, omdat wij zullen zien, dat hij een beslissende invloed heeft uitgeoefend op de geodetische loopbaan van Gauss.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 39