94 io dagen in Ober Ohe, bij het „bendehoofd" Peter Hinrich von der Ohe zur Ohe, die een grondbezit van meer dan een vierkante mijl het zijne kon noemen, waarschijnlijk lezen noch schrijven kon, wiens kinderen de varkens hoedden, en waar de meest elementaire begrippen van comfort, zoals een spiegel en een toilet, volkomen ongekende weelde waren. Van een postverbinding met de beschaafde wereld was uiteraard geen sprake. „Gott sei Dank, dass ich den iotagigen Auf- enthalt daselbst überstanden habe, und bei der kühlen meinem Körper zusagenden Witterung recht gut überstanden habe" (G-Sch. Nr. 157). Op 13 oktober 1822 moesten de waarnemingen wegens de slechte weersomstandigheden worden afgebroken en keerde Gauss naar Göt- tingen terug, waar hij zich gedurende de wintermaanden geconcen treerd bezig hield met theoretische onderzoekingen, waarover in de volgende paragraaf nader zal worden gesproken. Voor het jaar 1823 had Gauss grote plannen. Hij wilde de triangulatie naar het westen uitbreiden tot aan de Nederlandse grens, om aansluiting te verkrijgen met het driehoeksnet van Nederland. Generaal Krayenhof f had een tiental jaren vroeger de triangulatie van Nederland voltooid (9). Via het driehoeksnet van Krayenhoff zou hij dan verbinding krijgen met de Engels-Franse meridiaanboog. Door allerlei tegenslagen, zowel door ongunstige weersomstandigheden als van particuliere aard, kon dit p'an niet worden volvoerd. Veel moeite werd besteed aan de op meting van de grote driehoek Hohehagen-Hils-Brocken, waarbij tege lijk aansluiting met de triangulatie van Hessen werd bereikt. Toen hij na een periode van 2.y2 maand van meting en waarneming op 16 oktober zijn werkzaamheden voor 1823 moest beëindigen, leverde een terugblik op de tot dat moment bereikte resultaten vele punten op, die Gauss niet konden bevredigen. Het oorspronkelijke plan van Gauss, Göttingen met Hamburg te verbinden door een ketting van zo groot mogelijke driehoeken, was niet tot uitvoering gekomen. Het beeld van zijn driehoeksnet was integendeel tamelijk ingewikkeld geworden. Door de nood gedwongen had hij de controle door diagonalen toegepast. Dit bracht nog enige afwisseling in de vereffening en schonk ook bevrediging door de zekerheid en de overeenstemming der resul taten. Deze werkwijze toonde een voorbeeld ter navolging aan de meeste andere uitvoerders van graadmetingen in een tijd, dat de waar nemingen, zo al niet vervalst, dan toch zo gunstig mogelijk werden uitgekozen met het oog op de overeenstemming. Het spreekt vanzelf dat hierdoor de omvang van het werk dat Gauss zic'h persoonlijk op de schouders had geladen, in hoge mate werd verzwaard. Op de waarnemingsstations bleef Gauss geregeld tot middernacht aan zijn schrijftafel aan het werk, en nog in november was hij bezig met de vereffening, die hij eerder door een verkeerde tabel van de waar nemingsstations tevergeefs had gemaakt. Ter voorbereiding van de zomercampagne 1824 hield Gauss zich in de winter van 1823/24 voornamelijk bezig met een kritisch onderzoek van de Nederlandse metingen van Krayenhoff (9). Ofschoon deze metingen in Nederlandse en Franse vakkringen werden beschouwd

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 44