96 geboden, zonder verplichting tot college geven. Kort na de terugkeer in Göttingen bereikte hem een schrijven van het ministerie in Han nover, waarin hem een belangrijke traktementsverhoging in Göttingen in het vooruitzicht werd gesteld, als hij zou bedanken voor het aanbod van Berlijn. Gauss ging niet in op dit laatste aanbod van Hannover, om dat hij niet de hoop op een grondige verbetering van zijn positie wenste te bederven. De onderhandelingen met Berlijn verliepen echter minder vlot en toen Gauss uit vertrouwelijke bron vernam, dat de regering van Hannover aan de koning van Engeland had voorgesteld Gauss, ondanks zijn bedanken voor haar aanbod, een nog veel royalere trakte mentsverhoging toe te kennen, voelde Gauss zich door dit grote bewijs van welwillendheid van zijn regering zo diep getroffen, dat hij be dankte voor het Berlijnse aanbod; hij besloot in Göttingen te blijven, ondanks de zware aandrang die van verschillende zijden op hem werd uitgeoefend om het bedanken aan Berlijn terug te nemen. Dit besluit heeft hem nooit berouwd. Het feit dat de verhoging van zijn trakte ment tot 2500 Rth. in hoofdzaak te danken was aan de succesvolle uitvoering van de graadmeting, benevens de officiële erkenning door de regering van deze bijna voltooide onderneming, rechtvaardigt de vermelding van deze bijzonderheden in verband met de geodetische werkzaamheden van Gauss. De winter van 1824-1825 werd, behalve met nader te bespreken theoretische onderzoekingen, doorgebracht met de voorlopige discussie van de metingen der voorafgaande jaren. Er bleken nog altijd, on danks de grote zorg die aan de metingen was besteed, verschillende kleine afwijkingen te bestaan. Dit verwekte een gevoel van grote moedeloosheid bij Gauss, die bij alle berekeningen de grootst moge lijken volmaaktheid nastreefde. Toen het bleek, dat bij de 15 hoofd driehoeken nog drie driehoeken voorkwamen, waarvan de som der hoeken meer dan 2" van 1800 afweek, was hij de wanhoop nabij, en vaak geneigd het bijltje er maar bij neer te leggen. Ten slotte wist hij deze depressie te overwinnen en vol goede moed hervatte hij de triangulatie zeer vroeg in het voorjaar van 1825. Ten slotte bereikte hij na veel wederwaardigheden in juni het zo lang gewenste contact met het net van Krayenhoff in Varel. De door hem gemeten hoeken in Varel vertoonden grote verschillen met de door Krayenhoff ge vonden waarden (deze verschillen bedroegen soms 15")- Mogelijker wijze was dit verschil te wijten aan een verschil in centrering. Zeker heid was hiervan niet te krijgen, omdat informatie bij Krayenhoff toen niet mogelijk was, daar deze in Suriname vertoefde. In augustus steeg de temperatuur weer zo hoog, dat het Gauss onmogelijk viel de metingen voort te zetten. Intussen waren de hoekmetingen nagenoeg voltooid en ofschoon Gauss nog het voornemen had, deze later voort te zetten, is daar nimmer meer van gekomen; met zijn terugreis naar Göttingen op 5 augustus 1825 was deze graadmeting in feite be ëindigd. In de herfst van 1825 trachtte Gauss herstel van zijn geschokte gezondheid te verkrijgen door een reis met zijn vrouw door Zuid-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 46