102 echter niet in alle opzichten tot het gewenste resultaat gevoerd en kan niet als een volwaardige bijdrage ter bepaling van de grootte van de aarde worden beschouwd. De vorm van de driehoeken bij Gauss is ongunstig en ingewikkeld. Deze driehoeken kunnen ook niet word in gebruikt als grondslag voor kadastrale metingen. Nog minder leent zich de uitbreiding, de landmeting, die van mindere nauwkeurigheid was, tot dit doel. De voornaamste reden was, dat reeds een mensen leeftijd na de dood van Gauss de trigonometrische punten, afgezien van een paar kerktorens, niet meer voorhanden waren. De grote zorg waarmede de metingen waren verricht en het geweldige cijferwerk, dat volgens de schattingen van Gauss over meer dan een millioen getallen liep, zijn dus niet tot hun recht gekomen op de wijze die zij hadden verdiend. De werkelijke betekenis van de praktische bemoeiingen van Gauss met de geodesie ligt in de reorganisatie van de methode, die door de uitvinding van de heliotroop en de methode van hoekmeting werd tot stand gebracht. Bij de hoekmeting werden de hoeken door Gauss door repetitie gemeten. De hieruit berekende richtingen werden als on afhankelijke waarnemingen met gelijke gewichten in de vereffening ingevoerd. Gauss heeft op ieder station zo lang gemeten „tot iedere hoek tot zijn recht was gekomen". Behalve door deze verbeteringen van de waarnemingsmethode begint met Gauss een nieuw tijdperk voor de berekening van de triangulaties. De methode der kleinste kwa draten is weliswaar op velerlei gebied toegepast, maar juist in de geodesie heeft deze methode haar toepassingsgebied bij uitstek gevonden. In nauwe samenhang met de graadmeting staat het theoretische werk van Gauss, dat niet slechts de geodesie, maar de gehele wiskunde heeft verrijkt. Onder de invloed van de graadmeting ontstonden zijn grote ontdekkingen, te beginnen met de theorie der conforme afbeelding, om te eindigen met als kroon op dit werk de theorie der gebogen oppervlakken, terwijl onderweg de pas later gepubliceerde onderzoe kingen over de hogere geodesie zijn ontstaan. De opmetingen in het veld en de verwerking van de meetresultaten hebben zoveel van de tijd en de krachten van Gauss gevergd, dat hem de gelegenheid is ontnomen een volledige uiteenzetting van de theoretische grondslagen der geodesie op te stellen. Maar Gauss is de eerste geweest, die het eigenlijke doel van de geodesie heeft omschreven, door de definitie van de vorm der aarde en de verklaring van de oorzaken van de onregelmatigheden die daarin worden waargenomen. De Internationale Geodetische Unie heeft later op een wijze die Gauss niet had durven verwachten, de theorie van de afwijkingen van de verticalen in haar programma opgenomen en met succes toegepast bij het onderzoek naar de juiste vorm van de aarde. De door Gauss in de geodesie gevolgde gedachtengang en de toe passing van de door hem geschetste methoden hebben in zo sterke mate hun stempel op de verdere ontwikkelingsgang van de weten-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 52