103 schap der geodesie gedrukt, dat de geodeten Gauss volledig tot de hunnen 'hebben gerekend. Litteratuur 1) Briefwechsel zwischen C. F. Gauss und H. S. Schumacher, herausgegeben von C. A. F. Peters. 6 Bande 1860-1865 (G-Sch). 2) Briefwechsel zwischen Gauss und Bessel. Herausgegeben auf Veranlassung der Königlich Preussischen Akademie der Wissenschaften. Leipzig 1880 (G-B). 3) Wilhelm Olbers, sein Leben und seine Werke. Zweiter Band. Briefwechsel zwischen Olbers und Gauss. Erste Abteilung, Berlin 1900. Zweite Abteilung, Berlin 1909 (G-O). 4) Briefe von Gauss an Gerling und von Gerling an Gauss, nicht veröffentlicht. 5) W. Sartorius von Waltershausen, Gauss zum Gedachtnis. Leipzig 1856. 6) M. Brendel. Über Gauss' praktisch-astronomische Arbeiten. Gauss, Werke XI 2, 1924-1929, Abh. 3. 7) A. Galle, Über die geodatischen Arbeiten von Gauss. Gauss, Werke XI 2, 1924-1929, Abh. 1. 8) P. Stackel. Gauss als Geometer. Werke X 2, Abh. 4. 9) Krayenhoff. Précis historique des opérations trigonométriques faites en Plollande. La Haye 1815. 10) Über Kartenproj ection. Abhandlungen von Lagrange und Gauss. Ostw. Klassiker der exakten Wissensch. Nr. 55. 11) C. F. Gauss. Allgemeine Flachentheorie. Ostw. Klassiker Nr. 5. 12) Gaede. Beitriige zur Kenntnis von Gauss' praktisch-geodatischen Arbeiten. Zeitschr. fiir Vermessungswesen, Bd. 14, 1885. Mathematisch Instituut der Technische Hogeschool, 19-7-1955- Nederlandse Landmeetkundige Federatie Beknopt verslag van de hoofdbestuursvergadering, gehouden op 20 januari 1956 De heer Ir. H. Ph. van der Schaaf heeft zijn functie als deskundige voor ruilverkaveling en cultuurtechniek in de woordenboekcommissie overgedragen aan de heer Prof. ir. G. F. Witt. Het voorlopig programma van de studiedag 1956 werd goedgekeurd en ziet er als volgt uit. Des morgens zal Prof. ir. B. W. Berenschot een voordracht houden over bedrijfsorganisatie, gevolgd door een voordracht van Ir. G. Smit over het Zwitserse tarievensysteem. Des middags zullen de heren Prof. A. Kruidhof en Ir. H. J. van Steenis voordrachten houden over de rationalisatie in de landmeetkunde. De middag wordt besloten met een toelichting door Prof. dr. E. Gigas op zijn des avonds te geven demonstratie van zijn electronische afstandsmeter. Bovendien zal des avonds zo mogelijk ook de geodi- meter, ontworpen door de Zweedse geodeet Dr. E. Bergstrand, worden gedemonstreerd. Door verschillende omstandigheden moest het aanvankelijk gekozen onderwerp mijnmeetkunde voor het a.s. congres, worden losgelaten. Een geheel ander onderwerp kwam hiervoor in de plaats, nl. de maat schappelijke betekenis van de landmeetkunde in Nederland. De heer A. Scheffer, geassisteerd door een secretaris, verklaarde zich bereid

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 53