116 foto voorkomende grenzen werden overgetrokken. Door het calqueer papier aan de achterzijde met grafiet te bestrijken en deze calques aan de reeds op het plan gekaarteerde paspunten aan te sluiten, was het, door dan nog eens over de lijnen op het calqueerpapier heen te trek ken, eenvoudig de gewenste lijnen op het papier te krijgen. Ik ben niet geneigd de nauwkeurigheid van deze werkwijze hoog aan te slaan. Inderdaad schijnt er enige tijdsbesparing te zijn verkregen. Dit ligt ook voor de hand door het moeilijk begaanbaar zijn van het terrein. In 1937 zien we de hermeting van het plassengebied van Loosdrecht. Was er in de Biesbospolder sprake van moeilijk begaanbaar terrein, in het Loosdrechtse plassengebied was dit welhaast onbegaanbaar. Dit moet dan ook als hoofdreden worden gezien voor de kostenbesparing die werd bereikt. Een belangrijke stap vooruit was ondertussen de toepassing van de beeldenpaarfotogrammetrie. Hierdoor werden de moeilijkheden, die bij de identificatie en delimitatie van de grenzen in de Biesbospolder nog vrij groot in aantal waren, belangrijk minder. Een ander object waar de fotogrammetrie is ingeschakeld voor de vervaardiging van nieuwe kadastrale plans is ,,De Zwette", waar bijna geen delimitatie behoefde te worden toegepast. Door deze uitzonderlijke omstandigheid waren de kosten van deze hermeting zeer laag. Echter hier werd gebruik gemaakt van reeds bestaande foto's 120 000. U weet het, dit komt de nauwkeurigheid van het kadastrale plan niet ten goede. Dit was ook het geval met „het Groene Strand" nabij Gaast. Op deze foto's van de zgn. luchtkaartering XI is bij herhaling teruggegrepen voor het maken van grondkaarten voor ruilverkavelings- gebieden. Daar doen ze het minst kwaad. Immers in zo'n ruilverkave- lingsgebied wordt de meetband nog zo vaak ontrold, dat de meeste fouten en te grote onnauwkeurigheden in de kaartering wel aan het licht komen. Er zijn wel kaarteeronnauwkeurigheden, die wellicht terug te voeren zijn tot identificatie-onnauwkeurigheden, van meer dan zes meter geconstateerd. Voor de uitvoering van ruilverkavelingen wordt thans bijna steeds van de fotogrammetrie gebruik gemaakt. Door het gebruik van de vergrote luchtfoto's voor de schatting wordt een groot voordeel bereikt, doordat de schattingsgrenzen niet meer terrestrisch behoeven te worden vastgelegd. De kaartering uit de luchtfoto's levert de grondplans, waarop de' nieuwe indeling wordt gekaarteerd en waaruit ten slotte de nieuwe kadasterkaarten worden samengesteld. Na Eemnes (het slotengebied) werden ongeveer 125 000 ha ruilver kaveling aldus behandeld. Belangrijk was de proef in Beltrum, een diluviaal gebied met sloten en greppels, met houtwallen en veel begroeiing. Van recente datum zijn de hermetingen van gebieden rondom Utrecht en Leiden, die beide langs fotogrammetrische weg tot stand kwamen. Utrecht, met een oppervlakte van 2500 ha, leverde 87 nieuwe kadastrale plans, op schaal 1: 1000.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 10