119 Totale kosten per ha Kosten voor veldwerkzaamheden per ha 400 350 300 250 200 150 100 9 r 8 Aantal percelen per ha 7 6 5 4 3 2 1 De in de grafiek verwerkte hermetingen betreffen gebieden van I tot en met 9 percelen per ha. Gebouwen gelden voor een half perceel. Gegevens van hermeten gebieden met meer dan 9 percelen per ha waren niet voldoende beschikbaar om daaraan enigszins betrouwbare conclusies te kunnen ontlenen. Bovendien is het de vraag of foto- grammetrie in de eerste plaats moet worden toegepast in gebieden van een dergelijke perceelsdichtheid. Het schijnt wel, dat de kosten evenredig zijn met de aantallen per celen; zij bedragen ongeveer 50.per perceel. De kosten van de veldwerkzaamheden zijn ongeveer de helft van de totale kosten van de hermeting. Om tot een beoordeling te komen van de kosten van een fotogram- metrische hermeting ben ik uitgegaan van de kostenverdeling over de verschillende onderdelen van het werk bij kadastrale hermetingen die langs terrestrische weg zijn uitgevoerd, van terreinen met een perceels dichtheid van drie percelen per ha. In het overzicht heb ik de percentages op vijf afgerond daar er, zelfs als de perceelsdichtheid in rekening is gebracht, toch nog vrij veel variatie in de kostenverdeling kan voorkomen, bv. als gevolg van de verschillende geaardheid van het terrein. Ik heb gerekend, dat op de kaartering wel iets zal kunnen worden worden bespaard, hoewel deze besparing weer verminderd moet wor den met de afschrijving van een kostbaar instrumentarium. Wat het rekenwerk betreft, daarvoor zal waarschijnlijk een hoger percentage dienen te worden ingevuld. Ik denk hierbij bv. aan het steeds weerkerende rekenwerk van de relatieve oriëntering en aan de herleiding van machinecoördinaten tot R.D.-coördinaten. Wel, en dat was ook te verwachten, is er voor de veldwerkzaam heden besparing.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 13