120 KADASTRALE HERMETING Terrestrisch Fotogrammetrisch Kantoorwerkzaamheden: Voorbereiding 5 5 Berekening grondslag e.a. 5 10 Kaart ering jo 5 Afwerking kaart 5 5 Groottebepaling 10 10 Metingsstaat en toepassing 15 15 Vel dwerkzaa mh eden Meetkundige grondslag 10 8 Delimitatie 15 15 Detailmeting (terr.) 25 s Fotovlucht 2 Totaal100 80 Ik hoop, dat de diensten die met fotogrammetrische hermeting zul len worden belast, deze stelling waar kunnen maken. Bij de veldwerkzaamheden blijven de kosten voor het bepalen van de meetkundige grondslag grotendeels bestaan, terwijl de delimitatie haar aandeel in onverminderde mate blijft eisen. Een belangrijke be sparing krijgt men op de kosten van de detailmeting. Hiervoor zal toch nog iets moeten worden gerekend wegens signalering en na- verkenning. Geheel vrijblijvend kom ik tot een totale besparing van rond 20%, waarbij ik de nevenvoordelen die de fotogrammetrie ons biedt en die U allen kent, buiten beschouwing laat. 3e. Ten slotte is de vraag te stellen: IVat zal op de kadastrale kaart worden afgebeeld In de eerste plaats dienen daarop te worden voorgesteld de ka dastrale grenzen en de hoofdgebouwen. Dit om aan de fiscale doelstelling te beantwoorden; om aan de juridische doelstelling te beantwoorden dient het hierbij te blijven. Nu is er nog de planologische doelstelling. Deze vraagt op een kaart enorm veel meer. Wat meer gevraagd wordt is niet voor alle gevallen gelijk. Hier is het straatmeubilair, elders zijn het hoogtecijfers en nog elders alle mogelijke cultuurgrenzen. Ik voel niet veel voor het Italiaanse of Tsjechische systeem, waarbij de kadastrale kaart min of meer wordt volgepropt met alle mogelijke topografische details. Ik voel meer voor het Zwitserse systeem, waarbij de kadastrale kaart slechts als grondslag dient voor de verdere topografie, waarvan de voorstelling voor derden nodig is. De kadastrale kaart zelf moet niet worden overladen met details, die ook steeds weer moeten worden bijgehouden. Wat de verschijningsvorm betreft: Moet de kadastrale kaart een zgn. „raamkaart" zijn? In principe ben ik daarvan geen tegenstander. Echter, het Nederlandse kadaster

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 14