128 Ia De collectieve structuur problemen zijn keuzebeslissingen binnen een aantal gegeven mogelijkheden, een bestaand aantal beperkingen in acht genomen. Zo is de principiële keuze t.a.v. de nauwkeurigheid van de te leveren kaarten voor verschillende soorten van doeleinden een eerste beslissing, die maatbepalend is voor de tijdsduur en voor de kosten van de te leveren diensten van landmeetkundige bureaus. Een tweede beslissende factor hiervoor is de keuze van de te volgen technologische methodiek (bv. de tachymetrische methode toepassen, de luchtfotogrammetrie, de lattenmethode, enz.). Een derde beslissende factor is de te volgen procedure t.a.v. het over leg met derden. De vraag is dan in hoeverre gedetailleerde plannen moeten worden voorgelegd aan autoriteiten, waardoor veelal de door looptijd van de opdrachten wordt beïnvloed. Een en ander zou men zich kunnen voorstellen als een driedimensio- neel beeld (in het algemeen een n-dimensioneel beeld). De A"-as is hier de indeling in nauwkeurigheidsklassen. Alle typen van werk kan men al naar gelang van de doelstelling in één van deze klassen onder brengen. De F-as is een indeling naar technologische methoden (bv. L lattenmethode, T tachymetrische methode, F foto- graminetrische methode). De Z-as is de proceduresituatie. Spreekt men over rationalisatie, dan is het duidelijk, dat binnen dit driedimensionele beeld ieder bureau afzonderlijk een zeer beperkte keuzemogelijkheid heeft. Rationalisatie inzake de nauwkeurigheid is een probleem voor alle betrokken bureaus en de overheid. Rationali satie inzake de procedure evenzo. Rationalisatie inzake de technische methodiek is primair een technisch-wetenschappelijk probleem. Een dergelijk collectief keuzeprobleem is slechts rationeel oplos baar door behoorlijke normatieve gegevens voor iedere situatie be schikbaar te stellen aan de beslissingnemende organen. Onder norma tieve gegevens wordt hier verstaan een (niet te ver gedetailleerde) opstelling van de benodigde mantijd en de daaruit voortvloeiende kosten. Voorbeeld: Bij een nauwkeurigheidsklasse III (met tachymetrie) is voor veldwerk nodig manuren/hm rekenwerk manuren/hm tekenwerk manuren/hm totaal manuren toeslag totaal manuren/hm Uiteraard is het opstellen van dergelijke normatieve gegevens een taak die door een centraal orgaan moet worden gecoördineerd. Ib De specifieke structuurproblemen voor ieder bureau afzonderlijk zijn bv. De grootte van het kantoor en de samenstelling van het personeel. De arbeidsverdeling op het kantoor; de opleiding en selectie voor de verschillende deeltaken.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 22