130 gegeven voor de bezetting van een tekenkamer waar twee hoofdsoorten van tekeningen worden verwerkt. In het eerste kwadrant is d.m.v. de hellingshoeken van de twee lijnen aangegeven hoeveel manuren per tekeningtype nodig zijn. Daaronder is de werkhoeveelheid (aantal tekeningen) per periode (bv. per kwartaal) aangegeven. In het vierde kwadrant is het verband aangegeven tussen de man uren per periode en het aantal personen (dit is gegeven door de werk tijd per persoon per kwartaal man machine aantal/jaar machine aantal /jaar 500 manuren). Men kan nu een bezettingskeuze doen, die of op het gemiddelde, of op het maximum of op het mini mum is afgestemd. Deze keuze hangt af van de mate van fluctuatie van de werkhoeveelheid als functie van de tijd en van de mate van service die verleend moet worden. Bij de zuiverste vorm van dien stenverlenende bedrijven (bv. loket functies, reparatiewerkplaatsen e.d.) kan de beleidsbeslissing uit vallen ten gunste van afstemming op het hoogste werkaanbod. Bij de landmeetkundige bureaus zal in het algemeen een werkvoor- raad aanwezig zijn, die d.m.v. een vorm van planning tot een gelijk matig bezettingspatroon voor de medewerkers kan worden uitge smeerd. Voor deze planning is het hebben van behoorlijke tijdnormen voor de diverse typen van werkzaamheden onontbeerlijk. De meest stringente vorm van toepassing van tijdnormen heeft men indien de beloning rechtstreeks in verband wordt gebracht met de werkhoeveelheid. Dit is de meest directe prikkel tot efficiënt gebruik van manuale arbeid. II De uitvoeringsproblemen hebben o.a. betrekking op de wekelijkse (of dagelijkse) werkindeling, controle of nacalculatie in tijd en in geld, werkmethodenverbetering (mechanische hulpmiddelen toepassen; juiste werkindeling en voortgangscontrole; gebruik van standaard formulieren bij het waarnemen en bij het uitwerken; enz.). De principiële gedachtengang bij de keuze betreffende het al of niet toepassen van een mechanisch hulpmiddel is in bovenstaand, sterk ver eenvoudigd voorbeeld aangegeven. De loonkosten, zonder en met het gebruik van het mechanisch hulp machine ►jaren

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 24