Het Zwitserse tarievensysteem 133 kosten-oogpunt) voor een verantwoorde aanschaffing. Dit is zo als A X technische levensduur van het instrument. b a Samenvatting. De collectieve structuurproblemen kunnen slechts worden opgelost door gezamenlijk overleg met een aantal kwantitatieve normen als uit gangspunt. De specifieke structuurproblemen voor ieder orgaan afzonderlijk vereisen een aantal gedetailleerde normen. Bij de uitvoeringsproblemen zijn in principe dezelfde methoden en hulpmiddelen toe te passen als bij producerende bedrijven en bij dien stenverlenende organen. Ir. G. SMIT, landmeter ie klasse van het kadaster, Assen Voordracht gehouden op de geodetische studiedag van de Neder landse Landmeetkundige Federatie te Wageningen op 23 maart 1956 Voor zover mij bekend is Zwitserland het enige land, dat voor ka dastrale werkzaamheden tot in de kleinste onderdelen tarieven heeft opgesteld, als noodzakelijke basis voor de berekening van de kosten verbonden aan een bepaald object. Teneinde een goed beeld omtrent het ontstaan van deze tarieven te verkrijgen, is het gewenst in grote trekken de geschiedenis van de landmeetkundige ontwikkeling in Zwitserland na te gaan. We zien dan, dat de oudste metingen, waarbij men in sommige kan tons tot in de 13e eeuw kan teruggaan, geen samenhang vertonen, maar telkens slechts voor een bepaald doel dienen; een wegproject, een bebouwingsplan en soortgelijke werken. De Bond liet voor het vervaardigen van topografische kaarten een triangulatie Ie tot en met Ille orde uitvoeren in de jaren 1819 tot 1840. Het maken van verordeningen inzake de vorm van de organisatie en de uitvoering van metingen voor het kadaster was geheel in handen gelegd van de kantons en we zien dan ook de weerspiegeling daarvan in allerlei kantonale voorschriften, die een sterk uiteenlopend karakter vertonen. De kantons in het westen en noordwesten van Zwitserland beschikten al vrij spoedig over min of meer volledige metingen en boekhoudingen betreffende de rechten van de grond. Deze kantons hadden niet alleen de meeste invloed ondergaan van de napoleontische tijd, waarin een kadastrering van de grond was verordend, maar ze waren ook, blijkens goede voorschriften en leiding, het meest geïnteres seerd bij een kadaster. Een wet van 1876 betreffende het boswezen, schreef het maken van kaarten van de bossen voor en wel voor het gehele land. Tot 1868

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 27