135 70 Bij de kantons varieert de bijdrage van 5 tot 20 de rest van de kosten wordt gedragen door de gemeenten en de eigenaren. De taak van de kantons is het doen uitvoeren van de triangulatie IVe orde van de gehele hermeting. Verder dragen zij zorg voor de bijhouding en de verificatie van de werkzaamheden. Binnen het raam van de instructies en voorschriften van de Bond kunnen de kantons aanvullende verordeningen opstellen. Dit moet mogelijk zijn, omdat de kantons in structuur zeer verschillen, bv. sommige kantons kennen wel, andere niet het notariaat. De meeste kantons beschikken voor de werkzaamheden over een eigen meetdienst onder leiding van een kantonslandmeter. Deze dien sten verrichten echter in het algemeen gesproken geen metingen voor het grondboek; wel verzorgen zij de verificatie en soms de bijhouding van gemeenten. Op deze wijze zijn organisatie, verificatie en goedkeuring van de metingen in handen gelegd van overheidspersoneel. De eigenlijke metingen voor het grondboek worden hoofdzakelijk uitgevoerd door particuliere landmeters, die een Grundbuchgeometerpatent hebben verworven. Uit de aard der zaak waren bij de invoering van het grondboek reeds vele particuliere landmeetkundige bureaus aanwezig en men kwam nu direct voor de vraag te staan: als we de particuliere land meters objecten voor hermeting toewijzen, hoe moet'dan de betaling zijn geregeld? Grote bedragen gaan met deze hermeting gemoeid. Om een indruk hiervan te krijgen, zij vermeld, dat tot 1976 de kosten in 1950 nog werden geraamd op 90 miljoen franken, waarvan ongeveer 30 miljoen voor de afpaling en 60 miljoen voor de meting zijn gedacht. Het bleek ten slotte, dat het grootste deel van de freierwerbende Geometer, de particuliere landmeters, de meeste ambitie had voor het meten in akkoord, een vorm waarvan ook het departement een voorstander was. Daar de Bond het leeuwenaandeel moet opbrengen van de kosten van de hermeting, rustte een moeilijke en belangrijke taak op de be trokken Vermessungsdirektor, nl. het vaststellen van tarieven voor de metingen voor het grondboek en wel in eerste instantie voor de de limitatie, afpaling en meting, maar verder ook voor de bijhouding. Aangezien is voorgeschreven, dat geen hermeting van gebieden die voor ruilverkaveling in aanmerking komen, zal geschieden, maar eerst de verkaveling moet zijn voltooid, waarna de uitkomsten in het grond boek kunnen worden opgenomen, moest eveneens een tarief worden opgesteld voor het meettechnisch gedeelte van de ruilverkaveling. Het departement had derhalve tot taak een basistarief vast te stellen voor het berekenen van alle daarvoor in aanmerking komende metingen en wel tot in kleine onderdelen. Hoe is het eerste tarief nu tot stand gekomen? We hebben gezien, dat de kantons een grote zelfstandigheid genoten en een zgn. patent aan de landmeters verleenden. Dit laatste hield in, dat de door deze landmeters uitgevoerde metingen na de goedkeuring in juridische zin

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 29