138 polygonering 34,7% detailmeting 14,3 kaartering n,4 grootteberekening 22,8 registers en tabellen 3,8 kopieën van plans 13,0 samen 100 °/o De commissie die een gemeente schat staat voor vele moeilijkheden en moet het tarief door en door kennen. De invloed van de kantons landmeter is groot. Hij weet de plaatselijke toestanden en ook welk materiaal aanwezig is. Aangezien hij echter belang heeft voor zijn kanton bij goede resultaten, zal hij geen te lage prijs willen vaststellen en zoveel mogelijk medewerking verlenen. Soms werd aan een bepaalde landmeter opgedragen een onderdeel van het tarief uitvoerig te onderzoeken. In een referaat van de land meter Allenspach van 1926, over een onderzoek naar de tarieven voor de vervaardiging van overzichtsplans 1: 5°00 en 1: 10000, plans die in Zwitserland zeer belangrijk zijn en waaraan veel werk wordt besteed, komt het volgende voor. Bepalend voor een tarief voor kadastrale werkzaamheden die vol gens vaste technische voorschriften moeten worden uitgevoerd, zijn in het algemeen de volgende factoren: a. het gemiddelde loon van een werkdag of werkuur met verreke ning van onkosten, winst en risico; b. de gemiddelde werkprestatie van soortgelijke werkgroepen; c. de bijzondere omstandigheden van het in aanmerking komende werkgebied. Maandenlang werd de duur van elke werkzaamheid per categorie van technische ambtenaren ingedeeld in volledig bekwaam, minder be kwaam en aankomende krachten, opgetekend. Uit het artikel spreekt een zich grote moeite getroosten en een onderzoek tot in details. Allerlei invloeden werden genoteerd, bebossing, dichtheid van het net van wegen, hoeveelheid polygoonpunten, hoeveelheid plaatselijke bena mingen, het voorkomen van moeilijke objecten als rotsen, steenslag, grintgroeven, enz., waarvan de voorstelling op de kaart in verband met de hoogtelijnen tijdrovend is. Opmerkelijk bij dit onderzoek was, dat sommige toeslagen veel te hoog bleken, bv. de toeslag van 80 c. per te kaarteren gebouw werd berekend op 40 c. per gebouw. Zulke onderzoekingen, die soms aan één bureau, soms aan verschillende bureaus voor een zelfde onderdeel wer den uitgevoerd, werkten uit de aard der zaak corrigerend op het tarief. De eerste bijhouding geschiedde in het algemeen in uurloon, dus in regie. In 1924 kwam een ontwerp van vaste tarieven hiervoor tot stand, opgesteld door de vereniging. Naar aanleiding van dit ontwerp ontstond veel onenigheid. Bij vergelijking bleek, dat vele kan tons lagere regie-uitgaven voor de bijhouding hadden; de bergkantons

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 32