141 deze sterkte is: i landmeter-eigenaar 0,3 toegevoegd landmeter 0,4 toegevoegd technicus 0,8 toegevoegd tekenaar of wel totale sterkte 2,5. 2e. Op de gemiddelde salarissen: Hieruit is een gemiddeld dagsalaris van 31 fr. ten kantore en 110 fr. te velde berekend (met inbegrip van meetarbeiders). Het totale jaarbedrag van een kantoor komt dan op 44000 fr. Ge noemde salarissen zijn vervolgens met 20% verhoogd voor winst en risico en nog eens met 23% voor algemene bedrijfsonkosten. De gemiddelde ondernemer komt dan op een inkomen uit werkzaam heden voor het grondboek van ongeveer 15000 fr. Rekent men hierbij 5000 fr. voor werkzaamheden voor particulieren, zoals afgifte van kaarten, het projecteren van wegen en uitbreidingsplannen en het uit zetten van bouwproducten, dan is het gemiddeld inkomen ongeveer 20000 fr. 3e- Op gemiddelde prestaties, verwerkt in het tarief in aparte tabellen. Deze prestaties zijn goed te noemen. 4e. Op een gemiddeld aantal polygoon- en grenspunten in gebieden met verschillende helling en een km-tarief voor wegen en beken die geen grens vormen. Op een gemiddeld aantal gebouwen, waarbij men in dorpen 3,5 detailpunt per huis en in steden 2,8 per huis heeft berekend. Uit de aard der zaak is ook het onderlinge verband niet vergeten, bv. de prijs voor opmeting van gebouwen neemt met de dichtheid ervan per eenheid af. De toeslag per perceel voor de helling van het terrein staat weer in verband met het aantal per celen per ha. Men kan immers bij een groot aantal meer percelen per polygoonpunt opnemen, waardoor de toeslag per perceel kleiner kan zijn. Voor werkzaamheden die niet bij het tarief zijn onder te brengen zijn uurlonen vastgesteld. Voor de landmeter is dit 7.30 fr. per uur ten kantore en 8.— fr. te velde. Het tarief bevat verder nog allerlei bijzonderheden, bv.: een verschil tot 15% van de akkoordprijs is toegestaan; dit was tot 1951 5%; het aantal werkdagen is gefixeerd op 249; dit was 258 per jaar; de werkuren ten kantore zijn gebracht van 50 op 48 en te velde van 52 op 50 per week. Het personeel werkt op arbeidsovereenkomst. De ondernemer kan een regeling treffen, waarbij het personeel deelt in de winst van het bedrijf. jaarlijks salaris van de ondernemer van de toegevoegd landmeter van de technicus van de tekenaar 12.063 fr. 11.015 8.602 7.029

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 35