142 Wanneer we het Zwitserse tarievensysteem kort samenvatten, ko men we tot het volgende beeld. 1. Het is mogelijk gebleken voor landmeetkundige werkzaamheden vaste tarieven per eenheid op te stellen. 2. De beloning is een zuiver prestatieloon. De inkomens per kantoor verschillen dan ook enorm. Wanneer we de grenzen van de werk prestatie stellen op een verhouding van i op 2, dan is dit direct dui delijk. 3. Er wordt hard gewerkt; iedere medewerker is ervan doordrongen, dat zijn prestatie bepalend is voor zijn inkomen. 4. Het inkomen is niet afhankelijk van de leeftijd van de onder nemer. 5. De hermeting komt in een snel tempo tot uitvoering, in 1033 waren er ongeveer 300 particuliere bureaus. Van deze bureaus werken er zes voor de fotogrammetrie. Deze kantoren hebben een grote vlucht genomen. De kostenbesparing bedraagt 10 tot 20% op het akkoord tarief voor de gewone metingen. De winst is vooral gelegen in de werktijd, die op deze wijze tot de helft wordt teruggebracht. 6. De verificatie van de werkzaamheden is uitvoerig en bijzonder streng. Het is echter gebleken, dat de particuliere landmeter in Zwitser land het in hem gestelde vertrouwen niet beschaamt. 7. Uit het systeem volgt, dat een goed landmeter altijd volop werk en een uitstekend bestaan heeft, terwijl de minder goede zich als het ware vanzelf uitschakelt. 8. Het grootste deel van de particuliere landmeters is zeer tevreden met de tarieven. Men is hier ook uitgegaan van de gedachte, dat te lage tarieven de kwaliteit van het werk in ongunstige zin zouden beïnvloeden. De landmeters zijn minder tevreden met de regieionen. Men heeft deze vermoedelijk laag gehouden opdat zoveel mogelijk in akkoord wordt gewerkt. 9. De kosten van de taxatiecommissie van de vereniging worden door de vereniging zelf gedragen. De ondernemer die een object krijgt toegewezen, staat van de aannemingssom 5 per duizend hiervoor af. 10. Het gemeentebestuur beslist wie de hermeting zal uitvoeren en beslist tevens periodiek welke landmeter met de bijhouding zal worden belast. Dit systeem bevordert ook, dat de landmeter ervoor zorgt goed werk te leveren in een vlot tempo. 11. De bureaus zijn uitgerust met het nieuwste en beste materiaal. Elk instrument of formulier dat kostenbesparend werkt, wordt direct in gebruik genomen. Mocht men in Nederland in verband met de ontwikkeling van de landmeetkunde behoefte gevoelen tot opstelling van tarieven voor landmeetkundige verrichtingen te geraken, dan is het zeker gewenst kennis te nemen van hetgeen in Zwitserland op dit gebied reeds is bereikt.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 36