De N.L.F.-diploma's 143 Ir. A. J. VAN DER WEELE, hoofd van de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat, Delft: Met grote belangstelling heb ik kennis genomen van het verslag van de Commissie Opleiding Landmeettechnici, gepubliceerd in de afleve ring van i oktober 1955 van het Tijdschrift voor K. en L. De aan deze Commissie verstrekte opdracht blijkt zeer ruim te zijn gesteld, zodat in principe geen enkel facet van het probleem buiten beschouwing behoeft te zijn gelaten. Met alle waardering voor het door de commissie verrichte werk kan ik mij evenwel niet aan de indruk onttrekken, dat zij bij het trekken van haar conclusies een aantal overwegingen buiten beschouwing heeft gelaten. Het hiervolgende moge deze opvatting nader toelichten. 1. Hoewel dit niet expliciet tot uitdrukking wordt gebracht, blijkt m.i. uit het verslag, dat de commissie voor de praktische toepassing van de landmeetkunde een zelfde functie-indeling voorstaat als reeds voor andere technische branches bestaat, nl. de indeling in hogere, middelbare en lagere functies. Zij concludeert hieruit dat, nu de M.T.S.-opleiding in Utrecht is ge start, de N.L.F.-diploma's in de naaste toekomst overbodig worden en adviseert tot het afschaffen daarvan. Met deze conclusie ben ik het niet eens. Immers, de indeling van het personeel in de bovengenoemde drie groepen is slechts een zeer schematische. De praktijk leert, dat alle groepen weer zijn onderver deeld in een aantal rangen, zodanig dat er tussen de groepen onderling een zekere overlapping ontstaat. Als enkel voorbeeld diene, dat de hoogste middelbare rang die bij de Rijkswaterstaat beschikbaar is, een zelfde plafond heeft als de rang van ingenieur ie klasse. Ook tussen lager en middelbaar personeel bestaat een soortgelijke overlapping. Er bestaan ongetwijfeld een aantal lagere functies die boven de aanvangs- rangen van de middelbare groep uitgaan. Ik acht het uitermate belangrijk, dat het in deze functies werkzame personeel de mogelijkheid heeft en houdt door het behalen van een di ploma dat dus niet op middelbaar niveau behoeft te liggen aan te tonen over de nodige capaciteiten voor deze functies te beschikken. De N.L.F.-diploma's in hun huidige vorm zijn hiervoor m.i. zeer geschikt. Zij hebben bovendien niet het karakter van een schooldiploma, noch zijn zij aan een bepaald opleidingsinstituut gebonden, hetgeen volkomen overeenstemt met het feit, dat personen die zich voor het behalen van deze diploma's zullen aanmelden, in het algemeen reeds een betrekking hebben en dus meestal niet in staat zijn scholen te volgen, noch zich aan bepaalde cursussen te verbinden. Bovendien zal, zolang nog slechts één of enkele M.T.S.'en een land meetkundige opleiding geven, steeds een vrij groot aantal personen om financiële redenen niet in de gelegenheid zijn deze opleiding te volgen, terwijl zij nochtans in staat zijn zich voldoende kennis en

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 37