147 voorzitters van de commissies plaats en werd de agenda doorgenomen. Hieronder volgen nu de belangrijkste punten die ter sprake kwamen op de vier zittingen van het comité permanent. De voorzitter herinnerde in zijn openingsrede aan het vele dat door de F.I.G. in de laatste vier jaar werd verricht. Natuurlijk neemt daarin het congres te Parijs in 1949 de voornaamste plaats in. Het permanent worden van de commissies „Technisch woordenboek" en „Kadaster en ruilverkaveling" waren andere belangrijke feiten. Vervolgens gaf de secretaris-generaal, de heer Wantz, een uitvoerig verslag van zijn veelomvattende werkzaamheden. Ik noem slechts het voorbereiden van het congres en de vergaderingen van het C.P., de besprekingen met organisaties als de U.A.T.I. en het bezoek, tezamen met de voorzitter, aan nationale landmeetkundige congressen. Daarna kwamen de voorzitters van de commissies aan het woord. Sommigen kort en bondig, anderen breedsprakig met veel plichtple gingen doch minder zakelijk. Commissie I. Technisch Woordenboek. Prof. Hegg hoopt op het congres in 1957 het technisch woorden boek in Frans, Engels en Duits te kunnen aanbieden. De andere talen, waaronder het Nederlands, moeten daarna volgen. Commissie II. Kadaster en Ruilverkaveling. De voorzitter de heer Perrin deelt mede, dat te Zürich als onder werp werd besproken: „begrenzing van het ruilverkavelingsblok". Uit de conclusies die betrekking hadden op de administratieve grenzen, de verscheidenheid van het grondgebruik, de uitgebreidheid van cultuur technische werken en de economisch meest verantwoorde grootte van het blok licht ik het volgende: „Het schijnt dat de grootte de grenzen van minimaal ca. 300 ha en maximaal ca. 4000 ha niet te buiten mag gaan". Tijdens hun verblijf in Zürich bezochten de commissieleden ver schillende ruilverkavelingsgebieden. In 1956 zal te Dijon gesproken worden over de rol die de urbanist en de landmeter spelen bij de planologie van het landbouwdorp. De voorzitter vestigt de aandacht op de financiële moeilijkheden die verbonden zijn aan de vergaderingen van deze commissie. Hij vraagt behalve vergoeding voor het secretariaat ook de reiskosten van de leden te vergoeden. Dit zal nader worden overwogen, doch reeds wordt toegezegd, dat al het mogelijke gedaan zal worden. Lidmaatschap van de U.A.T.I. Reeds verschillende jaren staat dit punt op de agenda. Als techni sche federatie komt de F.I.G. zeer zeker in aanmerking voor het lid maatschap van de Union des Associations Techniques Internationales. De U.A.T.I. zou dan financiële steun kunnen verlenen bij het uitgeven van het technisch woordenboek. Uit verkregen inlichtingen zou echter de contributie deze steun vrijwel fictief maken. De informaties zijn echter te vaag om daarop een besluit te gronden, zodat aan het nieuwe bureau wordt opgedragen met exacte voorstellen te komen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 41