150 3- De verantwoording voor de meetkundige grondslag berust bij de districtslandmeter; de gemeenten dragen de kosten. Prof. A. Kruidhof: 1. De geleide centrering bevordert niet alleen de nauwkeurigheid, maar ook de snelheid van werken. Een meetploeg van normale omvang is voldoende om de tachymetrische werkmethode, waarbij dikwijls een vijftal statieven worden gebruikt, op vlotte wijze tot uitvoering te brengen. 2. Om de resultaten van tachymetrische opnemingen naderhand op het terrein te reconstrueren, kan men gebruik maken van de pool coördinaten, dan wel van daaruit berekende rechthoekige coördi naten. Er is een instrument, de coorapid, in de handel, waarmede men deze herleiding snel kan doen. Ir. H. I. van Steenis: 1. De aanvankelijk ondervonden moeilijkheid met het „plakkende" prisma van de Zeiss-Opton is geheel opgelost. 2. Dat somtijds een grotere dan normaal te verwachten middelbare fout in het resultaat van een waterpassing met de Ni 2 wordt ver kregen, kan wellicht worden veroorzaakt door het uitschuifbare sta tief met de grote metalen punten. Teneinde een mogelijke fouten bron door rijzing van het instrument in het resultaat van de water passing te elimineren, verdient het aanbeveling steeds met dezelfde baak te beginnen. Prof. dr. E. Gigas: 1. De prijs van de E.D.M. is 7 tot 8000 Mark. 2. Met het oog op de nauwkeurigheid is het beter de hoekmeting door een afzonderlijke meetploeg te laten verrichten. 3. De nauwkeurigheid van het instrument wordt bepaald door de kerrcel, terwijl de maximaal te meten afstand zijn begrenzing vindt in de optische inrichting. 4. De stroom wordt geleverd door een motor en niet door batterijen. De secretaris van de N.L.F., J. Wolthuis. Verslag van de toestand en de verrichtingen van de Federatie Het hoofdbestuur vergaderde in het afgelopen verslagjaar viermaal. Van de eerste twee vergaderingen verschenen beknopte verslagen in dit tijdschrift; van de laatste twee bijeenkomsten, die dit jaar op 12 april en 3 mei werden gehouden, zijn de notulen in dit jaarverslag verwerkt. De volgens rooster aftredende secretaris, de heer Ir. J. Wolthuis, werd als zodanig herkozen. De heer Ir. A. Govers werd als vertegen woordiger van de Vereniging voor Kadaster en Landmeetkunde op-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 44