110 kundige, van organisatorische en van economische aard, een en ander bezien van uit de kadastrale gezichtshoek. Kadaster Wat is eigenlijk een kadaster? Het is een instelling, die met behulp van kaarten en registers een beeld en beschrijving geeft van alle onroerende goederen in een bepaald gebied, in die zin, dat de objecten van het recht, de kadastrale percelen, met hun begrenzingen en hun groottes, en de subjecten van het recht, de zakelijk-rechthebbenden, met een omschrijving van de aard van het recht, in de administratie vastliggen. In het algemeen veranderen de objecten en de subjecten van recht niet dan door akten die in de openbare registers worden gepubliceerd. Is er nu identiteit van de op het terrein zichtbare begrenzingen, heggen, hekken, voren, enz. met de kadastrale grenzen? Veelal is dat niet het geval; een heg kan op eigen grond geplant zijn, een terreinscheiding kan worden geplaatst, zonder dat met de werkelijke kadastrale grens rekening is gehouden. Bij iedere kadastrale meting speelt de reconstructie van de kadastrale grens een belangrijke rol en bij de toepassing van fotogrammetrie voor kadastrale doeleinden zal deze grensvaststelling door limitatie, delimita tie of identificatie een factor van betekenis zijn voor de toepassings mogelijkheid en de kosten van de fotogrammetrische methode. In de verschillende landen in en buiten Europa is het begrip „ka daster" lang niet hetzelfde. De doelstellingen vormen de voornaamste achtergrond. In Nederland zijn er drie: de fiscale doelstelling, de juridische doelstelling, de planologische doelstelling. De fiscale doelstelling. Afgezien van de miljarden aan waarde en hypotheek die in onroerend goed geïnvesteerd zijn, waarvoor de fiscus belangstelling heeft en van het kadaster de mutaties ontvangt, is er de grondbelasting. Voor de billijke verdeling van de grondbelasting was het kadaster te nauwkeurig en was het personeel veel te goed. Bij de oprichting van het kadaster heeft dan ook de tweede doel stelling, de juridische, in belangrijke mate voor ogen gestaan. Deze doelstelling eiste een veel grotere nauwkeurigheid dan voor het fiscale doel nodig is. Hier is de nauwkeurigheid afgestemd op de economische waarde van het onroerend goed en op het rechtsgevoel van de eigenaar. Blijkens de kadastrale archieven is hier duidelijk van een ontwikke ling sprake, die parallel loopt met de hogere grondprijzen en de schaarste aan grond. Het aantal grensuitzettingen neemt dan ook hand over hand toe en het publiek aanvaardt de resultaten van deze kadastrale grensuitzet tingen gaarne als rechtsgrens, ook al is in Nederland de beslissing omtrent de eigendomsgrens een taak van de rechter. Wat de derde doelstelling betreft, de planologische, daarmede is bij

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 4