Ill de oprichting van het kadaster, ten gevolge van het feit dat toentertijd de samenleving veel minder ingewikkeld was, in het geheel geen rekening gehouden. Is ten behoeve van de juridische doelstelling het Nederlandse kadaster bevredigend te achten, voor de planologische doelstelling is dit in vele gemeenten niet het geval. De onvoldoende cartografische nauwkeurigheid van de kadastrale kaart heeft er mede toe geleid, dat tal van openbare diensten voor planologische, technische en publiekrechtelijke doeleinden grote kaarten op grote schaal zijn gaan vervaardigen. Dit was een logische ontwikkeling. Hoe is het gesteld met de kadasters in verschillende andere landen? Het is van belang hieraan aandacht te besteden, omdat de verschillen in doelstelling, in wettelijke regeling en bijhouding van invloed zijn op de wijze van hermeting en dus ook op de mogelijkheid en wijze van toepassing van de fotogrammetrie bij hermeting. Hoe is het in Duitsland gesteld? Ook daar was er een fiscaal doel. Het juridische systeem is principieel anders dan in Nederland. Men heeft daar het grondboek, waarin de conclusie wordt neergelegd die de grondboekrechter uit een akte meent te kunnen trekken. De betekenis van de grondboekgrens is stringenter dan die van de kadastrale grens in Nederland. Vermoedelijk door de moeizame weg om de rechten in het grondboek „ein zu tragen" Izijn de afwijkingen tussen de juridische en de ge- bruiksgrenzen in Duitsland nog talrijker dan in Nederland. De grond boekadministratie ressorteert onder Justitie. De klapper op het grondboek is de kadastrale administratie. Deze ressorteert onder Binnenlandse Zaken. De Duitse organisatie is niet bevorderlijk voor een vlotte werkwijze. De planologische doelstelling speelt in Duitsland een zelfde rol als bij ons. Het kadaster is daartoe evenmin bij te noemen. Zwitserland. Hoewel het Zwitserse kadaster, wat zijn opzet betreft, zeer veel gelijkenis vertoont met het Duitse, is een belangrijk verschil juist de kaart, die in Zwitserland zo perfect is. Daar moet onmiddellijk aan worden toegevoegd: voor zover er „überhaupt" een kadastrale kaart is. Het is immers zo, dat grote delen van Zwitserland, speciaal de bergachtige gebieden, nog in het geheel niet gekadastreerd zijn, een situatie die bij ons niet voorkomt. In België en Frankrijk spelen nagenoeg alleen de eerste twee doel stellingen een rol. De kadastrale kaart is vooral in Frankrijk nauwe lijks bijgehouden. Dit zal ook wel de reden zijn, waarom in Frankrijk op grote schaal wordt hermeten. In Zweden kon men tot 1909 eigenlijk niet spreken van een kadaster, hoewel de woorden „kadaster" en „grondboek" wel in het spraak gebruik voorkwamen. Het Zweedse kadaster heeft een tamelijk oude

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 5