112 oorsprong en bestaat uit een door de rechterlijke macht verrichte registratie van de rechten op onroerend goed volgens de namen van de rechthebbenden. De gehele situatie lijkt wat op het Duitse systeem, met dit verschil, dat voor 1909 de kadastrale kaart ontbrak. In 1909 is een hervorming tot stand gekomen, waarbij zijn ingevoerd identificatiedocumenten op technische grondslag en plans, vervaardigd door landmeters overeenkomstig de terreinsituatie. De gegevens van deze plans dienen in hoofdzaak de juridische en planologische doelstellingen. De kadastrale plans zijn in sterke mate afgestemd op de structuur van het terrein. Door de grote terreinver- schillen en het daarmede tot op zekere hoogte verband houdende ver schil in bevolkingsdichtheid, is er geen uniforme kaart. De schaal van de kaarten varieert van 1: 2000 tot 1: 16 000. De sedert 1909 gemeten plans worden behoorlijk bijgehouden. Het Italiaanse kadaster is een fiscaal kadaster met een negatief stelsel van eigendomsovergang. Een belangrijk verschil met het Neder landse kadaster is, dat de opmeting van gedeeltelijke percelen daar dient te geschieden op kosten van belanghebbenden vóór het opmaken van de transportakte, terwijl in Nederland deze metingen veelal na het overschrijven van de akte ambtshalve plaats vinden. In Oostenrijk geldt het Duitse systeem; doordat de meting echter uitsluitend plaats vindt op kosten van partijen, heeft men hier grotere zorg voor de afpaling en grotere identiteit tussen rechtsgrenzen en bezitsgrenzen. Ten slotte wil ik Turkije nog in mijn beschouwingen betrekken. Reeds in het oude Ottomaanse rijk werden zekere kadasterwerk zaamheden verricht. Na het ontstaan van de republiek in de jaren twintig kwamen er enkele vernieuwingen, waardoor het kadaster aan betekenis won. In 1934, onder Kemal Atatürk, kwam er een soort kadasterwet, waarin de regelen staan volgens welke het land opnieuw gekadastreerd, moest worden. Het gevolg van deze vernieuwingen is geweest, dat de kadasterdienst in betrekkelijk korte tijd snel is gegroeid. Op het ogenblik is de perso neelsbezetting ongeveer 5000 man. Het Turkse kadaster lijkt in opzet veel op het Zwitserse, maar door dat zeer veel goed land nog ongebruikt ligt, spelen buiten de bevol kingscentra de juridische en planologische aspecten niet zo'n erg be langrijke rol. Zoals U ziet is het met het doel en de opzet van de diverse kadasters nogal uiteenlopend gesteld. Wat ze bijna allemaal min of meer gemeen hebben is, dat elk kadaster op een zeker moment zoekt naar andere, ten dele snellere werkmethoden. Waar het bij onze beschouwingen dus om gaat zijn de snellere meetmethoden.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 6