114 Het kleine gemiddelde spreekt tot de massa, de grotere afwijkingen worden gemakkelijk vergeten. Toch bepalen deze punten de werke lijke nauwkeurigheid van de kaart. Het is immers zo, dat het minst nauwkeurige punt nog aan de te stellen eisen moet beantwoorden. U begrijpe mij goed. Ik wil dus niet zeggen, dat de fotogrammetrie niet in staat zou zijn aan bepaalde eisen te voldoen. Ik heb slechts kritiek op de bewoordingen waarin de meeste conclusies omtrent de nauwkeurigheid van langs fotogrammetrische weg vervaardigde kaar ten zijn vervat. Ook in Oostenrijk zien we een geleidelijke ontwikkeling. Om na te gaan in hoeverre de fotogrammetrie aan kadastrale eisen kon voldoen, is daar ook weer een proefmeting geweest in de gemeenten Dornbirn en Hohenems, waarbij gebleken is, dat de resultaten daar zelfs iets beter waren dan in Vogelsberg. Buiten deze landen, waar de fotogrammetrie voor kadastrale doel einden min of meer geleidelijk aan terrein won, zijn er andere landen waar dit schoksgewijs is geschied. Daar moeten dan wel redenen voor zijn geweest. Ik noem U als voorbeeld van zulk een land Zweden. In Zweden is een omvangrijk plan in uitvoering aangaande ruilver kaveling en herbebossing. Hiervoor zijn kaarten nodig die aangesloten zijn aan een zelfde grondslag. Het triangulatienet is zeer ijl. Dit zou natuurlijk langs terrestrische weg kunnen worden verdicht, doch dat kost veel te veel tijd en vooral niet beschikbare arbeidskrachten. Daar toe wordt sedert 1945 de fotogrammetrie toegepast bij het vervaar digen van de benodigde kaarten en tevens bij de verdichting van de grondslag. I11 Turkije is de invoering van de fotogrammetrische meetmethode bij het kadaster nog op wat grootsere wijze gegaan. Tengevolge van de betrekkelijk geringe betekenis van de rechtsgrens was het ook niet moeilijk daar deze meetmethode te introduceren. De kadastrale foto grammetrische dienst in Turkije, die zichzelf nog slechts een dienst-in- oprichting noemt, beschikt momenteel over vijf uitwerkingsinstrumen ten van eerste orde en over verscheidene eenvoudige instrumenten, alsmede over een tweemotorige „Beechcraft" met lucht-camera. Daar mede, zo zeggen de Turken, is de grondslag gelegd om een voorlopig werkprogramma op langere termijn te kunnen opstellen. Hoewel er gebieden zijn waar de enkelbeeldfotogrammetrie wordt toegepast, zal toch het grootste gedeelte van het land met behulp van de beeldenpaar- fotogrammetrie worden in kaart gebracht. De kaartschaal is daar in het algemeen, evenals bij ons, 1 2 000. In Italië is de directie van het kadaster er in 1936 toe overgegaan de luchtfotogrammetrie in te schakelen voor de vervaardiging van kadastrale kaarten. Dit was het gevolg van het feit, dat de kadastrale hermeting, die volgens een besluit uit het jaar 1886 in 50 jaar gereed

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 8