FOTOGRAMMETRIE EN CARTOGRAFIE De kaart van Ned. Nieuw-Guinea als beeld van de ontsluiting van dat land 183 de randverdeling. Proefexemplaren van theodolieten hebben de uit voerbaarheid aangetoond. Vermessungstechnische Rundschau 1956» nr- 6. Ahrens. Nicht- leitende Rollbandmasse. Op Duitse spoorwegen met elektrische signalen is het gebruik van stalen rouleaus verboden, daar kortsluiting tussen de rails storingen en ongelukken kan veroorzaken (ook hier te lande is voorzichtigheid geboden). Geëxperimenteerd wordt met stalen banden, gevoerd met kunststoffen (plastics), en met banden geheel van zo'n stof, tot nu toe zonder erg bevredigende resultaten. Ook dient te worden gelet op ander geleidend meetgerei. De Gr. Ir. J. E. ALBERDA, wetenschappelijk ambtenaar aan de Technische Hogeschool te Delft: Een land ontsluiten betekent: er binnendringen, zijn geheimen bloot- leggen, zijn isolement verbreken en er handel, verkeer, industrie en andere, al dan niet vermeende, zegeningen van de beschaving brengen. Nieuw-Guinea is een van die gebieden op de wereld, die nog maar voor een klein gedeelte ontsloten zijn en de beste illustratie van dit feit is, dat we er geen uitvoerige en nauwkeurige kaarten van hebben; zelfs zien we hier nog witte vlekken op de kaart, een ongewoon en uitdagend iets voor de twintigste-eeuwer. Het heeft eeuwen geduurd voor men de vorm van het eiland ook maar bij benadering kende, het werd lange tijd aangezien voor een stuk van Australië. En het binnen land is nog langer terra incognita gebleven. Zoals bij een eiland voor de hand ligt, werden de kusten het eerst gezien, beschreven en in kaart gebracht. Hoewel men dit nauwelijks „ontsluiten" kan noemen, zullen we ons eerst met dit werk van de zeevaarders bezighouden: zij legden de fundamenten waarop later voortgebouwd kon worden. Een tweede periode geeft ons de ontdek king van het binnenland te zien door militaire en wetenschappelijke expedities, later ook door civiele, commerciële instellingen. Hierop volgen ten slotte de grote cartografische activiteit van de oorlog en de verdere ontwikkeling nadien. I. 1550-1907. Nieuw-Guinea is in de eerste helft van de zestiende eeuw voor het eerst door blanke zeevaarders gezien. Francisco Rodriguez (ca- 1517 en Antonio Pigafetta noemen voor het eerst de naam Papua. In 1526 wilde de Portugees Jorge de Menezes langs de noordkant van Borneo naar de Molukken, maar hij werd door de moesson naar het oosten gedreven en moest op een eiland genaamd Papua „overwinteren de

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1956 | | pagina 29